yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościIle zarabia rolnik w Polsce? Czy jest szansa na zmianę krzywdzącego systemu...

Ile zarabia rolnik w Polsce? Czy jest szansa na zmianę krzywdzącego systemu wyliczeń?

Kwota dochodu rolniczego, wyliczona przez GUS, wzbudziła niemałe poruszenie wśród rolników. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż owa kwota znacząco odbiega od rzeczywistości. Jakie stanowisko w sprawie przyjęło MRiRW?

W związku z opublikowaną przez Główny Urząd Statystyczny informacją o wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 roku (5549 zł), Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa z apelem o stworzenie nowego systemu wyliczania poziomu dochodu rolniczego i jego korygowania w miarę zmiany sytuacji cenowo-kosztowej w rolnictwie, w taki sposób, aby ten wskaźnik w rzeczywisty sposób odzwierciedlał aktualną sytuację ekonomiczną i dochodową rolników.

– Wskaźnik ten powinien w lepszy i bardziej precyzyjny sposób odnosić się do sytuacji ekonomicznej danego gospodarstwa. Opublikowana przez GUS kwota dochodu rolniczego nijak ma się do rzeczywistości – w naszej opinii poziom dochodów był niższy niż wyliczenia GUS, ponieważ pomimo podwyższonych cen płodów rolnych, drastyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej, który wówczas nastąpił, nie wygenerował aż takich dochodów – zaznacza wyraźnie WIR.

W odpowiedzi resort rolnictwa przekazał, że kwestia dotycząca ustalenia odpowiedniego wskaźnika uwzględniającego bieżące zmiany sytuacji cenowo-kosztowej w rolnictwie, który mógłby stanowić podstawę do korzystania ze świadczeń społecznych jest kwestią złożoną i wymaga konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.

Ministerstwo dodaje również, że wskaźnik dochodu rolniczego z 1 ha przeliczeniowego publikowany jest w II połowie roku następującego po roku badanym, co wynika z dostępności danych rocznych do jego opracowania i na chwilę obecną nie ma możliwości przyśpieszenia tego terminu. Ponadto wskaźnik uśredniający dochody może nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji gospodarstw rolnych, które mogą być zdywersyfikowane pod względem skali produkcji, powierzchni upraw, jakości gleby, dochodów rocznych i skali uprzemysłowienia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Resort rolnictwa poinformował, że stworzenie nowego systemu wyliczania dochodu rolniczego, który odzwierciedlałby aktualną sytuację dochodową rolników wymagałoby dostępności szczegółowych danych na temat produkcji rolniczej i kosztów tej produkcji oraz wszystkich innych pozycji dochodowych i kosztowych uwzględnianych w metodologii ESA. Dane takie powinny umożliwić opracowanie profili gospodarstw rolniczych grupowanych ze względu na różne cechy i uwarunkowania produkcji rolniczej, tj. rodzaj produktów rolniczych, skala produkcji, stopień uprzemysłowienia, region kraju, w którym prowadzona jest produkcja.

Według resortu rolnictwa kolejnym warunkiem opracowywania nowych i bardziej aktualnych wskaźników dochodowości jest pozyskiwanie szczegółowych danych w bardzo krótkim czasie. Ministerstwo zaznacza, że w chwili obecnej dane wykorzystywane do opracowania dochodów do dyspozycji według metodologii rachunków narodowych nie są dostępne na takim poziomie szczegółowości.

Źródło: WIR

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl