Pomoc dla rolników uprawiających kalafiory i brokuły. Znamy wysokość dopłat

Skrzynka z kalafiorami

Rolnicy uprawiający kalafiory i brokuły otrzymają wsparcie w związku ze znaczącymi stratami, które ponieśli. Pomoc będzie miała formę dopłat do hektara.

Jak zapowiedział dziś Robert Telus podczas konferencji prasowej w województwie łódzkim, wkrótce zostanie uruchomiona pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych. Wnioski będzie można składać w ARiMR do 30 października 2023 r.

– W uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowaliśmy rozporządzenie, które pozwoli na udzielenie wsparcia producentom brokułów i kalafiorów. Stawka pomocy wyniesie 1250 zł do hektara. Warunki pogodowe przyczyniły się do tego, że warzywa te dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły tego odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach. Chcemy, aby ta pomoc została wypłacona jeszcze w tym roku – poinformował minister Telus.

W ramach przypomnienia, opisane wyżej dopłaty zapowiedział wczoraj Mateusz Morawiecki. – Usłyszałem o bardzo ważnym problemie. Otóż ze względu na szczególnie ciepły wrzesień – bardzo szybko zaczęły dojrzewać kalafiory, brokuły i pojawił się taki problem z ich odbiorem. One praktycznie już teraz w wielu miejscach przejrzały i straty, które ponieśli rolnicy są duże. Rozmawiałem z ministrem rolnictwa i poleciłem mu przygotować cały schemat rekompensaty za te straty, które pojawiły się u rolników – poinformował premier.

Źródło: MRiRW

Related Posts

  1. Susza
  2. Pietruszka w workach
  3. Por rynek Bronisze
  4. Wymiana pokryć dachowych z azbestu

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności