yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościObiecana pomoc suszowa za 2022 rok… Wsparcia dla rolników nie będzie

Obiecana pomoc suszowa za 2022 rok… Wsparcia dla rolników nie będzie

Henryk Kowalczyk niejednokrotnie zapowiadał i obiecywał pomoc dla rolników dotkniętych suszą w ubiegłym roku. Zostali oni jednak pominięci, natomiast o przyrzeczonej pomocy nie ma jakichkolwiek wzmianek…

Wielkopolska Izba Rolnicza z początkiem kwietnia tego roku zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o interwencję u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie obiecanej pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku ubiegłorocznej klęski suszy. Uruchomienie przedmiotowego wsparcia umożliwiłoby rolnikom poprawę płynności finansowej i zapewnienie środków na sfinansowanie zakupów bieżących.

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, napływa do niej wiele zapytań w sprawie zapowiadanej w ubiegłym roku pomocy dla rolników dotkniętych suszą w 2022 r. Ówczesny Wiceminister, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk zadeklarował, że uruchomiona zostanie kolejna pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę w 2022 r.

Wyjaśniono, że rolnicy, którzy nie spełniają kryteriów pomocy społecznej i nie będą mogli skorzystać z niej w 2022 r., ale będą mieli szkody udowodnione protokołami strat za 2022 r., otrzymają pomoc suszową w następnym, czyli w 2023 r. Takie deklaracje padły kilkukrotnie. Wskazywano również, że pomoc ta miała być wypłacana do hektara, w ramach nowego limitu pomocy de minimis.

– W piśmie Ministerstwo przedstawiło obecny rodzaj pomocy finansowej dla producentów rolnych, jednakże nie wskazano deklarowanego uruchomienia kolejnej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę w 2022 r. Ponadto, rolnicy obawiają się kolejnej klęski suszy. W samej tylko Wielkopolsce w ubiegłym roku straty w wyniku skutków suszy poniosło ponad 52 tys. gospodarstw – zaznacza WIR.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Mając powyższe na uwadze Wielkopolska Izba Rolnicza w kolejnych pismach pozwoliła sobie przypomnieć Panu Ministrowi o zapowiadanej pomocy suszowej za 2022 rok oraz Panu Wojewodzie o potrzebie uruchomienia komisji szacujących straty.

Co o tym sądzicie?

Źródło: WIR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl