Ceny warzyw na rynku maleją. Tylko ziemniaki pozostają wyjątkiem

ceny warzyw na broniszach

Ciepły wrzesień sprzyjał obniżkom cen warzyw spod osłon. Spadek dynamiki cen mogliśmy ponadto zaobserwować w przypadku niektórych warzyw gruntowych na początku października. W tym wszystkim jedynie ziemniaki są wyjątkiem. 

Roczna dynamika cen warzyw, jak wskazuje Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego, wyraźnie spowolniła na koniec 3 kwartału 2023 r. Ciepły wrzesień sprzyjał obniżkom cen warzyw spod osłon – presja kosztów zmniejszyła się, choć oprócz mniejszego zapotrzebowania w pewnym stopniu przyczyniły się do tego niższe ceny nośników energii.

Notowania cen z rynków hurtowych (Bronisze) z dwóch pierwszych tyg. października wskazują na spadki cen pomidorów i ogórków spod osłon odpowiednio o 9% r/r i 37% r/r. Roczna dynamika cen niektórych warzyw, takich jak cebula, kapusta oraz marchew na początku października również spadła poniżej 0, mimo zmniejszonej podaży w kraju, co prawdopodobnie związane jest ze spadkiem popytu na rynkach eksportowych.

– Istotne wzrosty zanotowały natomiast ceny ziemniaków. W ostatnich miesiącach należały one do najsilniej drożejących (w relacji rocznej) kategorii żywnościowych. W sierpniu przeciętna krajowa cena skupu była wyższa o 30% r/r. Z kolei ceny detaliczne były wyższe o ok. 39% r/r, istotnie oddziałując na ceny w całym koszyku warzywnym (+18,2% r/r w sierpniu i +15,6% r/r we wrześniu) – zauważają specjaliści PKO Banku Polskiego.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności