Czy zabraknie drewnianych skrzyniopalet i opakowań?

drewno
Fot. Ilustracyjne, AW

Jakiś czas borykamy się z brakiem surowca do produkcji skrzyniopalet i opakowań. Na tym mogą ucierpieć mniejsze przedsiębiorstwa drzewne i producenci warzyw. Dziś rząd chce zająć się ograniczeniem eksportu drewna.

Rząd po latach apeli ze strony branży drzewnej, chce przygotować regulacje, które ograniczą eksport nieprzetworzonego drewna z Polski – donosi “Rzeczpospolita”.

Problem, choć narastał od wielu lat, poważnym wyzwaniem stał się w okresie wychodzenia z pandemicznych obostrzeń, gdy ceny drewna wystrzeliły na tyle mocno, że zagroziły stabilności niektórych branż przemysłu.

Według leśników i branży drzewnej eksport nieprzetworzonego drewna z Polski to nawet 4 mln m sześć. rocznie (dla porównania Lasy Państwowe planują w 2022 r. pozyskać 38 mln m sześć.).

Surowiec jest eksportowany z Polski w sposób niekontrolowany. W dodatku obserwujemy niezmienny popyt ze strony Chin i USA. Eksport surowca nie przynosi żadnej wartości dodanej dla gospodarki. Możemy go z powodzeniem przetwarzać w Polsce.

Czy zawodzi nas racjonalne myślenie? A może to sabotaż?

Przecież okrągłego drewna nie pozwalają wywozić nie tylko europejski Zachód, ale też Białoruś czy Ukraina. W przyszłym roku zakaz zapowiedziała już Rosja – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Marek Kubiak. I jak dodaje: Zagraniczna wyprzedaż nieprzetworzonego drewna osłabia nas gospodarczo, odbiera chleb rodzimym drzewiarzom i nie tworzy nowych miejsc pracy.

Źródło; Rzeczpospolita, Business Insider

 

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności