yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy zabraknie drewnianych skrzyniopalet i opakowań?

Czy zabraknie drewnianych skrzyniopalet i opakowań?

Jakiś czas borykamy się z brakiem surowca do produkcji skrzyniopalet i opakowań. Na tym mogą ucierpieć mniejsze przedsiębiorstwa drzewne i producenci warzyw. Dziś rząd chce zająć się ograniczeniem eksportu drewna.

Rząd po latach apeli ze strony branży drzewnej, chce przygotować regulacje, które ograniczą eksport nieprzetworzonego drewna z Polski – donosi “Rzeczpospolita”.

Problem, choć narastał od wielu lat, poważnym wyzwaniem stał się w okresie wychodzenia z pandemicznych obostrzeń, gdy ceny drewna wystrzeliły na tyle mocno, że zagroziły stabilności niektórych branż przemysłu.

Według leśników i branży drzewnej eksport nieprzetworzonego drewna z Polski to nawet 4 mln m sześć. rocznie (dla porównania Lasy Państwowe planują w 2022 r. pozyskać 38 mln m sześć.).

Surowiec jest eksportowany z Polski w sposób niekontrolowany. W dodatku obserwujemy niezmienny popyt ze strony Chin i USA. Eksport surowca nie przynosi żadnej wartości dodanej dla gospodarki. Możemy go z powodzeniem przetwarzać w Polsce.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy zawodzi nas racjonalne myślenie? A może to sabotaż?

Przecież okrągłego drewna nie pozwalają wywozić nie tylko europejski Zachód, ale też Białoruś czy Ukraina. W przyszłym roku zakaz zapowiedziała już Rosja – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Marek Kubiak. I jak dodaje: Zagraniczna wyprzedaż nieprzetworzonego drewna osłabia nas gospodarczo, odbiera chleb rodzimym drzewiarzom i nie tworzy nowych miejsc pracy.

Źródło; Rzeczpospolita, Business Insider

 

 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl