yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDeficyt na rynku cebuli. Jakich cen możemy spodziewać się w najbliższym czasie?...

Deficyt na rynku cebuli. Jakich cen możemy spodziewać się w najbliższym czasie? [VIDEO]

Dużo się dzieje w temacie cebuli, nie tylko w ujęciu krajowym czy europejskim, ale również w ujęciu globalnym. Deficyt podaży cebuli potrwa jeszcze długo, a ceny nadal będą rosły. Jak wysoko dojdą? W rozmowie z Jakubem Gęsickim (Bejo Poland) dowiadujemy się o aktualnych cenach oraz prognozach na sezon 2023. Czego możemy się spodziewać?

Podaż cebuli w wielu krajach jest bardzo niska, również u dostawców, którzy zaopatrywali światowy rynek. Teraz wprowadzają one zakaz eksportu i same szukają źródeł dla importu cebuli. Tutaj jest mowa o takich krajach jak Kazachstan i Uzbekistan. W Europie zapasy cebuli powoli się kończą, również w Holandii. Podobna sytuacja jest w Niemczech. Kryzys wojenny na Ukrainie ograniczył mocno produkcję w tym kraju, a wolumen w magazynach jest już bardzo niski. Co ciekawe spory zapas cebuli ma jeszcze Egipt, który może dostarczyć liczące się ilości cebuli do Europy. Należy pamiętać, że te możliwości są również ograniczone.

Europejskie zapotrzebowanie na cebulę jest bardzo wysokie. A jak przedstawiają się aktualne ceny warzywa? Obserwuje się zwiększony popyt na cebulę w Hiszpanii, Portugalii, UK – w tych przypadkach jest mowa o cebuli w wysokim kalibrażu 60-80mm i 80-100mm (ceny sięgają nawet 550 EUR/t).
Sytuacja cenowa w Holandii – tutaj lekka tendencja spadkowa podaży w ubiegłym tygodniu. Cebula żółta: 410-450 EUR/t (udział dużych rozmiarów 30-60%), cebula żółta: 430-480 EUR/t (udział dużych rozmiarów  60% plus). Cebula czerwona: 279-300 EUR/t (udział dużych rozmiarów 30-60%), 320-370 EUR/t (udział dużych rozmiarów 60mm plus).

 

Jakie są prognozy na sezon 2023?

  • Holandia: dymka stabilnie, wzrost zasiewów żółtej o 5-10%, spadek czerwonej o min. 10%
  • Wielka Brytania: spadek zasiewów o 10% (wzrost kosztów produkcji o 40%, niskie ceny cebuli kontraktowanej, konsolidacja przez dużych rolników.
  • Europa zachodnia: prognozowany spadek areału (oprócz Holandii i Belgii), jak np.: w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoszech (wyższe koszty i problematyczne susze w ubiegłych latach.

Ceny cebuli rosną. Ale gdzie znajduje się ta granica? W Europie warzywo nie jest aż takim zasadniczym składnikiem diety, jak ma to miejsce w Azji.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl