yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDrastyczny spadek cen polskich ogórków gruntowych

Drastyczny spadek cen polskich ogórków gruntowych [20.03.2023]

Wzrost podaży krajowych ogórków brodawkowych z upraw spod osłon, a także stosunkowo niski popyt znalazł niestety odzwierciedlenie w dość drastycznym spadku cen oferowanych producentom. Jak kształtuje się sytuacja na rynku w Broniszach na ten moment?

Na aktualną sytuację na rynku ogórków w podwarszawskich Broniszach znaczący wpływ miały dwie siły. Pierwszą z nich okazała się wzrastająca podaż. W ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się bowiem z ciepłymi i zarazem słonecznymi dniami, przez co rozwój roślin oraz dojrzewanie przebiegają w znacznie lepszym stopniu. Towaru z dnia na dzień przybywa, a to znajduje odzwierciedlenie w cenach.

Istotnym aspektem i zarazem drugą siłą oddziałującą na aktualną sytuację na rynku ogórków jest popyt. W ostatnich dniach okazał się one zdecydowanie zbyt niski. Tak więc… Biorąc pod uwagę rosnącą podaż oraz niski popyt, producenci zostali zmuszeni do wprowadzenia korekty. Korekty, która okazała się niestety dość dotkliwa. Jakich stawek mogą obecnie oczekiwać producenci?

W ramach przypomnienia, cena wejściowa ogórków gruntowych spod osłon oscylowała w przedziale 22,00-24,00 zł za kilogram. Niemniej… Tak jak wspominaliśmy, wymienione wyżej czynniki niestety nie oszczędziły producentów. Na ten moment krajowi producenci ogórka mogą oczekiwać stawek na poziomie 12,00-14,00 zł za kilogram. Spadek jest więc niezwykle odczuwalny, jednak dopiero ten pułap cenowy sprawił, że polski produkt stał się sprzedawalny.

Idąc dalej, wśród ofert na rynku wciąż możemy napotkać produkt konkurencyjny. Niestety nadal jest nim ogórek gruntowy z Rosji. Co gorsza, nie podjęto żadnych działań, aby uniemożliwić jego import. Warto jednak zaznaczyć, że polski produkt pojawia się w coraz większych ilościach, co znajduje odzwierciedlenie w cenach. W najbliższym czasie sprowadzanie towaru z Rosji powinno więc stać się znacznie mniej opłacalne.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Szkoda tylko, że będzie to efektem wzrostu podaży i spadku cen krajowego ogórka, a nie odpowiednich i zarazem skutecznych działań rządu, który powinien był omawiany problem rozwiązać wiele, wiele dni temu…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl