yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościGUS: jakie ilości ogórka importujemy z zagranicy?

GUS: jakie ilości ogórka importujemy z zagranicy?

W nawiązaniu do artykułu związanego z importem z Federacji Rosyjskiej ogórków przedstawiamy ciekawe dane dotyczące handlu warzywem. Zestawione wartości przygotowane przez Wojciecha Kopcia (Yara Poland) są w oparciu o dane GUS.

W ubiegłym tygodniu dość głośno zrobiło się wokół ogórka szklarniowego. A to za sprawą jego kraju pochodzenia, czyli Rosji. Temat bardzo poruszył naszych Czytelników. Dziś, dzięki uprzejmości Wojciecha Kopcia, przedstawiamy ciekawe dane dotyczące importu warzywa.

W zeszłym roku wiodącym krajem, który zaopatrywał nasz rynek w ogórka szklarniowego była Hiszpania. Wolumen importu warzywa w 2022 r. z tego kraju wynosił 27 170 ton (ponad 35% importu ogólnego) i zapłaciliśmy średnio 6,59 zł/kg. W rankingu dostawców ogórków do Polski drugie miejsca mają Niemcy, dostawy ogórka w 2022 r. wynosiły 12 431 ton (średnia cena 6,17 zł/kg). Na trzeciej i czwartej pozycji były takie kraje jak: Grecja (5939 ton) i Rumunia (5832 tony). Spośród czterech największych dostawców najniższą cenę średnią, w 2022 r., miały ogórki sprowadzane z Rumunii i było 3,08 zł/kg. Najdroższe były ogórki z Hiszpanii.

I w końcu dochodzimy do tematu ogórków pochodzenia rosyjskiego. Jak się okazuje kraj ten dostarczył do Polski łącznie 3952 tony (ponad 5% importu ogólnego), średnio zapłaciliśmy 6,27 zł/kg.

Od stycznia do kwietnia 2022 r. wolumen importu z Rosji ogórków wynosił łącznie 2905 ton i średnia cena za kilogram warzywa wynosiła 6,27 zł. Mniejsze ilości rosyjskiego towaru wjechały do Polski w miesiącach od września do grudnia – 994 tony. W tym okresie  zapłaciliśmy średnio 6,40 zł/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wyżej wymienione dane zostały opracowane przez Wojciecha Kopcia na postawie GUS.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl