GUS: jakie ilości ogórka importujemy z zagranicy?

W nawiązaniu do artykułu związanego z importem z Federacji Rosyjskiej ogórków przedstawiamy ciekawe dane dotyczące handlu warzywem. Zestawione wartości przygotowane przez Wojciecha Kopcia (Yara Poland) są w oparciu o dane GUS.

W ubiegłym tygodniu dość głośno zrobiło się wokół ogórka szklarniowego. A to za sprawą jego kraju pochodzenia, czyli Rosji. Temat bardzo poruszył naszych Czytelników. Dziś, dzięki uprzejmości Wojciecha Kopcia, przedstawiamy ciekawe dane dotyczące importu warzywa.

W zeszłym roku wiodącym krajem, który zaopatrywał nasz rynek w ogórka szklarniowego była Hiszpania. Wolumen importu warzywa w 2022 r. z tego kraju wynosił 27 170 ton (ponad 35% importu ogólnego) i zapłaciliśmy średnio 6,59 zł/kg. W rankingu dostawców ogórków do Polski drugie miejsca mają Niemcy, dostawy ogórka w 2022 r. wynosiły 12 431 ton (średnia cena 6,17 zł/kg). Na trzeciej i czwartej pozycji były takie kraje jak: Grecja (5939 ton) i Rumunia (5832 tony). Spośród czterech największych dostawców najniższą cenę średnią, w 2022 r., miały ogórki sprowadzane z Rumunii i było 3,08 zł/kg. Najdroższe były ogórki z Hiszpanii.

I w końcu dochodzimy do tematu ogórków pochodzenia rosyjskiego. Jak się okazuje kraj ten dostarczył do Polski łącznie 3952 tony (ponad 5% importu ogólnego), średnio zapłaciliśmy 6,27 zł/kg.

Od stycznia do kwietnia 2022 r. wolumen importu z Rosji ogórków wynosił łącznie 2905 ton i średnia cena za kilogram warzywa wynosiła 6,27 zł. Mniejsze ilości rosyjskiego towaru wjechały do Polski w miesiącach od września do grudnia – 994 tony. W tym okresie  zapłaciliśmy średnio 6,40 zł/kg.

Wyżej wymienione dane zostały opracowane przez Wojciecha Kopcia na postawie GUS.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności