yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościImport cebuli z Uzbekistanu. Krajowy rynek został zasypany towarem z zagranicy już...

Import cebuli z Uzbekistanu. Krajowy rynek został zasypany towarem z zagranicy już w styczniu

Krajowy rynek już w połowie stycznia został zasypany cebulą z Uzbekistanu. Import tamtejszego towaru jest w Polsce dość odczuwalny. Cena cebuli z Uzbekistanu utrzymuje się bowiem na stosunkowo niskim poziomie. Jak aktualnie przedstawia się sytuacja? 

Import cebuli z Uzbekistanu

Uzbekistan pnie się w górę na liście największych eksporterów cebuli na świecie. Warto przy tym zaznaczyć, że w tamtejszych regionach powierzchnia oraz wielkość produkcji kształtuje się obecnie na rekordowo wysokim poziomie. Wyższa podaż znajduje rzecz jasna odzwierciedlenie w niższych cenach, ale towar tak czy inaczej trafia na rynki zagraniczne. Można nawet rzec, że niska cena motywuje handlowców do poszukiwania nowych rynków zbytu w celu zminimializowania strat. Szczególne znaczenie ma tu również sytuacja w innych krajach. Egipt wprowadizł bowiem zakaz eksportu cebuli. To samo tyczyło się Turcji, która w późniejszym okresie zniosła te ograniczenia. Dlaczego o tym wspominamy? Uzbekistan ma duże szanse, aby stać się jednym z czołowych eksporterów cebuli na świecie.

Co ciekawe, duża część sprzedawanej w Ubzbekistanie cebuli trafia na rynek w Polsce. Pierwsze partie towaru dojechały na polski rynek już w styczniu. Warto przy tym zaznaczyć, jak podaje serwis EastFruit, że pod koniec marca na eksport trafią także pierwsze partie cebuli z nowych zbiorów. W rzeczywistości mogą się one okazać dość znaczące.

Na ten moemnt eksport z Uzbekistanu jest jednak utrudniony przez warunki panujące na drogach. Na granicy Uzbekistanu i Kazachstanu utworzyły się kolejki, a kierowcy muszą oczekiwać na przejazd kilka dni. Wszystko przez zaspy śnieżne, lód i słabą widoczność.

Ile kosztuje cebula z Uzbekistanu?

Importerzy nierzadko kierują się w stronę cebuli z Uzbekistanu na wzgląd jej niskiej ceny. Na tamtejszym rynku mogliśmy wprawdzie zaobserwować regularny wzrost stawek, który utrzymywał się od 4 tygodni, niemniej… Aktualnie tamtejsi producenci coraz częściej sprzedają cebulę w cenie 0,10-0,15 euro za kilogram, czyli 0,43-0,65 zł za kilogram. Spadek tłumaczony jest trudnościami napotykanymi podczas przechowywania. Niektórzy tłumaczą, jak wskazuje serwis EastFruit, że ciepła pogoda przyczyniła się do kiełkowania cebul. Pozostali wskazują na obawy związane z nadchodzącymi mrozami, które mogą przyczynić się do obniżenia jakości. Tak czy inaczej, podaż cebuli na rynku w Uzbekistanie wzrosła, a stawki spadły z poziomu 0,19 do 0,10-0,15 euro za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl