Import ogórków z Rosji… Ile ton warzywa trafiło do Polski w 2022 i 2023 roku?

Ogórek z Rosji

Niewyjaśniony, niezrozumiały, niemoralny… Tak właśnie możemy opisać proceder, który jeszcze nie tak dawno temu negatywnie wpływał na sytuację krajowych producentów, a jest nim import ogórków z Rosji. Ile ton trafiło do Polski?

Temat należy rozpocząć od kwestii embarga, które obowiązywać zaczęło w 2014 roku… Krajowi producenci stracili wówczas wielu swoich dotychczasowych odbiorców. Co gorsza, minione lata pokazały nam, że owe sankcje nie działały w obie strony.

W 2022 roku wybuchła wojna na Ukrainie, a agresorem okazała się właśnie Rosja. Zaczęto wprowadzać sankcje wobec owego kraju, które niestety dość często skutkowały komplikacjami na rynkach rolnych. Działania te były wprawdzie uzasadnione, niemniej…

Niedługo później spotkaliśmy się z niezrozumiałym zjawiskiem, mianowicie importem warzyw z tamtejszych stron. Co ciekawe, proceder ten był w pełni legalny, natomiast apele i wezwania do ukrócenia owych działań nie spotkały się z odzewem ze strony rządu.

Warto natomiast zaznaczyć, że obecność rosyjskiego ogórka w dość znaczącym stopniu wpływała na sytuację krajowych producentów. Nie mogli oni sprzedać wyprodukowanych przez siebie plonów po wyższych cenach nawet na początku sezonu w bieżącym roku.

W ramach podsumowania… W 2022 roku do Polski trafiło 3951,861 ton ogórków z Rosji, natomiast w okresie od stycznia do maja w 2023 roku wolumen importu z tamtejszych stron wyniósł 2313,443 ton. Zaznaczmy raz jeszcze… Nie powinno mieć to miejsca.

Wykresy zostały sporządzone w oparciu o bazę danych Eurostat (CN: 07070005).

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Ceny warzyw Giełda Rolna w Proszowicach
  2. Zwycięzcy loterii Grupy Azoty
  3. Ogórek MagellanF1

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności