yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościImport tanich nawozów z Azji – "jedno z największych wyzwań". Jak ma...

Import tanich nawozów z Azji – “jedno z największych wyzwań”. Jak ma się krajowa produkcja?

Produkcja nawozów azotowych pozostaje stabilna.  Niemniej, import tanich produktów z Azji wciąż okazuje się dużym wyzwaniem… “To obecnie jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się wszyscy europejscy producenci w branży”. Efektem jest zdecydowanie niższa produkcja mocznika. 

Produkcja nawozów na koniec 2023 roku

– Grupa Azoty opublikowała szacunkowe wolumeny produkcji za grudzień 2023 roku, z których wynika, że produkcja nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej utrzymuje się na niemal takim samym poziomie jak w listopadzie – szacunkowe wolumeny za grudzień to 281 tys. ton w porównaniu do 282 tys. ton za listopad. Również w OXO produkcja utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie – szacunkowo 11 tys. ton w grudniu, a w listopadzie było to 13 tys. ton – informuje Grupa Azoty.

Zgodnie z szacunkami, w grudniu spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały 54 tys. ton nawozów wieloskładnikowych względem 62 tys. ton w listopadzie. W poliamidzie i pigmentach produkcja utrzymywała się w grudniu na poziomach z listopada – odpowiednio 8 i 2 tys. ton. Niższe szacunkowe wolumeny od tych raportowanych w listopadzie odnotowano w nawozach specjalistycznych (17 tys. ton w grudniu względem 26 tys. ton w listopadzie) i moczniku (74 tys. ton w porównaniu do 92 tys. ton z listopada).

Ile nawozów produkowano w 2022 roku?

W przypadku nawozów azotowych w grudniu 2022 roku wyprodukowano 283 tys. ton surowca – porównywalnie do grudnia 2023 roku (281 tys. ton). Niemały wzrost zauważymy w przypadku nawozów wieloskładnikowych. Aktualnie Grupa Azoty wyprodukowała 54 tys. ton, natomiast w ubiegłym roku było to zaledwie 28 tys. ton. Nawozów specjalistycznych również jest więcej. Ich ilość zwiększyła się z 15 na 17 tys. ton. Znaczący spadek widzimy jednak w przypadku mocznika – 98 tys. ton w grudniu 2022 roku i 74 tys. ton obecnie.

Import tanich produktów z Azji

Zgodnie z przewidywaniami, w grudniu zostały utrzymane stabilne poziomy produkcji w nawozach azotowych i segmencie OXO. Z kolei napływ tanich produktów z Azji do Unii Europejskiej niezmiennie znajduje odzwierciedlenie w szacunkowych wolumenach produkcji w obszarze tworzyw i mocznika. To obecnie jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się wszyscy europejscy producenci w branży – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: grupaazoty.com

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl