reklama
Marchew kalafior cebula monsanto seminis nasiona

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościImport tanich nawozów z Azji – "jedno z największych wyzwań". Jak ma...

Import tanich nawozów z Azji – “jedno z największych wyzwań”. Jak ma się krajowa produkcja?

Produkcja nawozów azotowych pozostaje stabilna.  Niemniej, import tanich produktów z Azji wciąż okazuje się dużym wyzwaniem… “To obecnie jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się wszyscy europejscy producenci w branży”. Efektem jest zdecydowanie niższa produkcja mocznika. 

Produkcja nawozów na koniec 2023 roku

– Grupa Azoty opublikowała szacunkowe wolumeny produkcji za grudzień 2023 roku, z których wynika, że produkcja nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej utrzymuje się na niemal takim samym poziomie jak w listopadzie – szacunkowe wolumeny za grudzień to 281 tys. ton w porównaniu do 282 tys. ton za listopad. Również w OXO produkcja utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie – szacunkowo 11 tys. ton w grudniu, a w listopadzie było to 13 tys. ton – informuje Grupa Azoty.

reklama
Baner PORW 2025

Zgodnie z szacunkami, w grudniu spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały 54 tys. ton nawozów wieloskładnikowych względem 62 tys. ton w listopadzie. W poliamidzie i pigmentach produkcja utrzymywała się w grudniu na poziomach z listopada – odpowiednio 8 i 2 tys. ton. Niższe szacunkowe wolumeny od tych raportowanych w listopadzie odnotowano w nawozach specjalistycznych (17 tys. ton w grudniu względem 26 tys. ton w listopadzie) i moczniku (74 tys. ton w porównaniu do 92 tys. ton z listopada).

Ile nawozów produkowano w 2022 roku?

W przypadku nawozów azotowych w grudniu 2022 roku wyprodukowano 283 tys. ton surowca – porównywalnie do grudnia 2023 roku (281 tys. ton). Niemały wzrost zauważymy w przypadku nawozów wieloskładnikowych. Aktualnie Grupa Azoty wyprodukowała 54 tys. ton, natomiast w ubiegłym roku było to zaledwie 28 tys. ton. Nawozów specjalistycznych również jest więcej. Ich ilość zwiększyła się z 15 na 17 tys. ton. Znaczący spadek widzimy jednak w przypadku mocznika – 98 tys. ton w grudniu 2022 roku i 74 tys. ton obecnie.

Import tanich produktów z Azji

Zgodnie z przewidywaniami, w grudniu zostały utrzymane stabilne poziomy produkcji w nawozach azotowych i segmencie OXO. Z kolei napływ tanich produktów z Azji do Unii Europejskiej niezmiennie znajduje odzwierciedlenie w szacunkowych wolumenach produkcji w obszarze tworzyw i mocznika. To obecnie jedno z największych wyzwań, z którym mierzą się wszyscy europejscy producenci w branży – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: grupaazoty.com

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
agrotech baner

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]