yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościJak Ukraina odnosi się do wprowadzonego przez Polskę zakazu?

Jak Ukraina odnosi się do wprowadzonego przez Polskę zakazu?

W ostatnich dniach większość rozmów sprowadza się do wprowadzonego przez Polskę zakazu importu poszczególnych produktów z Ukrainy. W mediach pojawiają się doniesienia, że ograniczenia te spotkały się z negatywną opinią Komisji Europejskiej, a także naszych wschodnich sąsiadów. Odmienne zdanie na ten temat ma jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ukraina rozumie powód wprowadzonych ograniczeń? 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarz stanu Anną Gembicką złożyli wczoraj wizytę na przejściu granicznym w Dorohusku. Jakie stanowisko wobec zakazu, zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, utrzymuje Ukraina?

– Chcę wyraźnie podkreślić, że strona ukraińska bardzo dobrze nas rozumie – podkreślił minister Robert Telus.

– Rozmowy polsko-ukraińskie cały czas trwają. Minister Ryszard Bartosik i minister Waldemar Buda pracują cały czas w sprawie wspólnego porozumienia – dodał szef resortu rolnictwa.

Wprowadzone ograniczenia wyraźnym sygnałem dla UE

Minister Robert Telus potwierdził, że żaden transport produktów rolnych z Ukrainy od 15 kwietnia, czyli od wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii, nie wjechał na terytorium Polski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Wiemy jak bardzo ważne gospodarczo jest dla nas rolnictwo i dlatego musimy mieć 100 procentową pewność, że produkty rolne z Ukrainy będą przejeżdżać tranzytem, a nie będą pozostawały w Polsce – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że ostatnie, mocne decyzje są sygnałem dla Unii Europejskiej, że jest duży problem i to nie tylko w Polsce, ale też w pozostałych krajach frontowych.

– Przedwczoraj podobną decyzję, jak Polska podjęły Węgry, a wczoraj Słowacja. To pokazuje skalę problemu – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

– Nie zgadzamy się na to, aby to tylko, a właściwie przede wszystkim, polski rolnik ponosił koszty pomocy Ukrainie – dodał z naciskiem minister Robert Telus.

Ciąg dalszy wypłat świadczeń dla polskich producentów 

Minister poinformował, że pracuje nad tym, aby dopłaty stosowane do tej pory przy sprzedaży zboża były kontynuowane w ramach nowej operacji, aby nie było ani jednego dnia przerwy. Dotychczasowe wsparcie rolników trwa do 15 maja br.

Szef resortu rolnictwa dodał również, że będą kontynuowane dopłaty do nawozów i przypomniał, że taki mechanizm zastosowała jedynie Polska.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl