yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościMłoda kapusta z Macedonii nie wjedzie do Polski. Zatrzymano niemal 13 ton...

Młoda kapusta z Macedonii nie wjedzie do Polski. Zatrzymano niemal 13 ton towaru

Młoda kapusta z Macedonii szturmuje polski rynek. Ostatnie kontrole wykazały jednak nieprawidłowości. Jedna z partii nie spełniała norm. Jakie uchybienia wykryto?

Co wykryła IJHARS?

– Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Poznaniu uniemożliwiła wprowadzenie na polski rynek partii 12 699 kg kapusty młodej importowanej z Macedonii Północnej ze względu na brak podania na etykiecie informacji o nazwie i adresie pakującego/wysyłającego – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Ile kapusty z Macedonii importuje Polska?

Import kapusty z Macedonii co roku bulwersuje lokalnych producentów. Towar napływa w pierwszych miesiącach roku. Wówczas rozpoczyna się także sezon na polską młodą kapustę. Wielu krajowych producentów przygotowania rozpoczęło już w grudniu, a niebawem produkt zacznie pojawiać się na rynku w dużych ilościach. Niemniej, tak jak w poprzednich latach, konkurencja może uniemożliwić rolnikom uzyskanie stosownych cen.

W ramach przypomnienia, rok temu (2023) sprowadzono 10,87 tys. ton młodej kapusty z Macedonii. Wówczas import kosztował polskich odbiorców 37,48 mln zł. Za kilogram płacono więc średnio 3,45 zł. Uwzględniając skalę importu, szczegółowe kontrole są konieczne. W przypadku ich braku polscy producenci będą musieli zmagać się z nieuczciwą konkurencją. Wskazany wyżej przypadek to “tylko” brak informacji na etykiecie, ale nawet to pozostaje niedopuszczalne. Polscy producenci muszą bowiem spełniać szereg wymagań i powinno dotyczyć to także rolników, którzy chcą eksportować towar do Polski.

Źródło: IJHARS

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl