• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNajwyższa kara w historii. Nieuczciwy importer fałszował kraj pochodzenia

Najwyższa kara w historii. Nieuczciwy importer fałszował kraj pochodzenia

Sprowadzał towar spoza Polski, fałszował kraj pochodzenia i przeznaczenie, a finalnie z pełną premedytacją sprzedawał produkt. Importer został “nagrodzony” najwyższą w historii karą za takie fałszerstwo. Ile ona wynosi?

Importer z województwa lubelskiego otrzymał karę w wysokości ponad 1,5 mln zł. Ukarany podmiot wprowadził na polski rynek z Ukrainy, jako produkty konsumpcyjne, tzw. rzepak techniczny i pszenicę paszową. Poinformował o tym dziś główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

To dowód, który potwierdza słowa krajowych producentów, którzy nie od dziś alarmują o trudnej sytuacji na rynku. Importowane towary są fałszowane i oferowane jako produkty polskie. Tyczy się to również warzyw, jak chociażby ogórki. Lista skarg na polskich importerów stale rośnie. W ostatnich dniach pojawiły się nawet oskarżenia ze strony Litwy.

Najwyższa kara w historii. Przestroga dla następców

– Nałożona na importera kara w wysokości ponad 1,5 mln zł jest najwyższą karą za takie fałszerstwo w historii. Jej celem jest prewencja – zniechęcenie nieuczciwych firm do wliczania kary w koszty. Pamiętajmy, że nakładane są też inne, mniejsze kary za próby fałszerstw w obrocie żywnością importowaną – powiedział wiceminister Stefan Krajewski.

Jak poinformował główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczej Przemysław Rzodkiewicz, w ciągu ostatnich zaledwie kilku miesięcy IJHARS nałożyła 6 kar finansowych na nieuczciwe podmioty za próby fałszerstw w obrocie żywnością importowaną – w wysokości od kilkunastu tysięcy do pół miliona złotych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czego dotyczy kara?

Jak podała Agnieszka Jarosińska, ukarany przedsiębiorca to importer z województwa lubelskiego. Sprowadził on z Ukrainy i wprowadził na polski rynek dwie partie produktów: ok. 4 tys. ton rzepaku tzw. technicznego oraz ok. 8 tys. ton pszenicy paszowej. Nieuczciwy importer zafałszował informacje o przeznaczeniu i kraju pochodzenia towaru – sprzedał rzepak i pszenicę innym podmiotom jako konsumpcyjne, pochodzące z Polski.

Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz poinformował, że nie jest znany przypadek pogorszenia stanu zdrowia konsumenta w wyniku spożycia tych produktów. Zaś podmioty, które zakupiły zafałszowany towar, zostały o tym przez IJHARS poinformowane.

Jak przekazali przedstawiciele IJHARS, decyzja o nałożeniu kary finansowej na nieuczciwego przedsiębiorcę nie jest jeszcze prawomocna. Obecnie prokuratura w Rzeszowie prowadzi postępowanie karne w tej sprawie. Szczegóły dotyczące sprawy będzie można podać do informacji publicznej dopiero po uprawomocnieniu decyzji i po zakończeniu postępowania karnego.

Stan najwyższej gotowości

Wiceminister Stefan Krajewski podkreślił, że obecnie wszystkie służby kontrolujące żywność wpływającą do Polski z Ukrainy, w tym IJHARS, są postawione w stan najwyższej gotowości. Gdy zaś dochodzi do fałszerstw – służby te prowadzą stosowne postępowanie, informują organy ścigania oraz nakładają kary.

Główny Inspektor Przemysław Rzodkiewicz poinformował, że w 2023 r. IJHARS przeprowadziła 82 tys. kontroli, a odsetek towarów z Ukrainy niespełniających kontrolowanych przez Inspekcję kryteriów jakościowych wynosi około 1,4 proc. Główny Inspektor zaznaczył, że liczba ta nie obejmuje kontroli weterynaryjnych i sanitarnych, prowadzonych przez inne inspekcje.

Źródło: MRiRW


2 KOMENTARZE

  1. Jaja sobie robią. Taka kara to problem dla małego skupili, ale żaden dla większości. W razie powtórki sytuacji będą jeszcze więcej sprowadzać

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl