yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOstatnie kontrole uwidoczniły gigantyczny problem z importowaną żywnością…

Ostatnie kontrole uwidoczniły gigantyczny problem z importowaną żywnością…

W ubiegłym tygodniu inspektorzy ITD i IJHARS przeprowadzili wzmożone kontrole w 14 lokalizacjach. Skupiono się przede wszystkim na ciężarówkach przewożących importowaną żywność. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by wykryć ogrom nieprawidłowości. A to wciąż tylko kropla w morzu, gdyż istnieje wiele innych lokalizacji, do których towar napływa całodobowo.

W ramach ubiegłotygodniowych kontroli wytypowano 14 lokalizacji. Kontrole prowadzono w pobliżu giełd m.in. w Broniszach pod Warszawą, we Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu. Inspektorzy skontrolowali w zaledwie kilka godzin 100 pojazdów oraz przewożoną przez nich żywność. W aż 21 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Często tyczyły się one braku oznakowania produktów lub braku dokumentacji, która mogłaby potwierdzić ich miejsce pochodzenia. Warto zaznaczyć, że były to głównie owoce i warzywa.

Nie możemy więc mówić o jakimkolwiek sukcesie. Kontrole obejmowały bowiem tylko 14 lokalizacji. To zdecydowanie zbyt mało w skali całego kraju. Miejsc, do których trafia importowana żywność jest znacznie więcej. Czy to pozostałe rynki hurtowe, czy przetwórnie, czy chociażby różnorakie magazyny… Gdyby kontrole obejmowały wszystkie te punkty to ilość nieprawidłowości byłaby z pewnością kilkukrotnie większa. Warto ponadto zaznaczyć, że ciężarówki z importowanym towarem przemieszczają się po kraju całodobowo.

Minione kontrole uwidoczniły jedynie problem, z którym zmagamy się nie od dziś. Ogromna ilość towaru z zagranicy zalewa nasz rynek i niestety bardzo często towar ten nie spełnia norm. Brak oznakowania lub brak dokumentacji potwierdzającej miejsce pochodzenia najprawdopodobniej skończy się tak, że dany produkt zostanie sprzedany jako polski. Fałszowanie w tym zakresie występuje zarówno na rynkach hurtowych, jak i w niektórych sieciach. Niestety, poszkodowani w tej sytuacji pozostają zarówno producenci, jak i konsumenci.

Źródło: GITD

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl