yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościParagony grozy nie są winą rolników. To wysokie marże windują ceny

Paragony grozy nie są winą rolników. To wysokie marże windują ceny

Ceny w marketach niemiło zaskakują konsumentów. Nas zaskakuje również fakt, że rolnik za swoją ciężką pracę otrzymuje zaledwie mały ułamek owej ceny…

“Paragony grozy”

W mediach często pojawiają się artykuły o tzw. paragonach grozy. Klienci skarżą się na wysokie ceny produktów żywnościowych, w tym warzyw. Nas ceny na sklepowych półkach zaskakują, gdyż diametralnie różnią się od tych u rolnika.

Ostatnio zwracamy szczególną uwagę na kapustę, zarówno białą, jak i czerwoną. Cena kapusty białej u rolnika to co najwyżej 1,00 zł za kilogram, ale w marketach widzimy ceny rzędu nawet 4,00 zł za kilogram. Podobnie jest z kapustą czerwoną.

Ta sytuacja dotyczy także innych warzyw. W ramach przykładu, jeszcze niedawno mówiono o rekordowych cenach cebuli. Wraz z biegiem czasu stawki spadły, ale niestety tylko u rolników. W marketach pozostały na bardzo wysokim poziomie.

Nie tylko w Polsce…

W Hiszpanii rolnicy dostawali w listopadzie 1,17 euro za kilogram czosnku, a markety sprzedawały go za 6,55 euro za kilogram – marża wynosi 460%. Cebula z kolei kosztowała o 439% więcej w sklepach niż u rolników.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zauważamy dużą dysproporcję cen również w przypadku ziemniaków – różnica wynosi aż 567%. Hiszpańska kapusta kosztowała o 394% więcej w markecie niż u rolnika, marchewka o 364%, sałata o 396%, a bakłażany o 265%.

Znaczenie marketów wzrasta

Ostatnio znaczenie sieci handlowych wzrosło w bardzo dużym stopniu. Te placówki pojawiają się wszędzie, nawet w małych miejscowościach. Rolnicy często nie mają wyboru i muszą współpracować z marketami, aby sprzedać swoje warzywa.

Małe, lokalne rynki czy targowiska tracą na znaczeniu i w przyszłości mogą zaniknąć całkowicie. Konsumenci nie wiedzą, dlaczego ceny warzyw są tak wysokie. Często myślą, że to rolnik jest winny. Niemniej, tak jak pokazują przykłady, cena dla rolnika bywa niska w porównaniu z tym, co oferuje market.

Źródło: COAG

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl