• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTrudna walka z bakteriozą ziemniaka - możliwa pomoc finansowa

Trudna walka z bakteriozą ziemniaka – możliwa pomoc finansowa

Bakterioza pierścieniowa trudna do zwalczania choroba ziemniaka sprawia, że wielu producentów w obawie przed jej wykryciem rezygnuje z eksportu, a czasem nawet z uprawy. Niemniej jednak w przypadku jej pojawienia się w gospodarstwie możliwe jest ubieganie się o pomoc finansową z budżetu państwa na pokrycie poniesionych strat oraz kosztów zwalczania organizmów szkodliwych w ramach tzw. dotacji przedmiotowych.

Groziła im susza, ale deszcz przyszedł w samą porę. O ile wczesne ziemniaki ucierpiały z powodu niedoboru wody, o tyle późniejsze rosną już dobrze. Jednak na powodzenie uprawy tego popularnego warzywa mogę mieć nie tylko czynniki atmosferyczne.

Wykrywanie i identyfikacja bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus  (Cms) sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka stwarza wiele trudności, co często pociąga za sobą ogromne straty gospodarcze i ekonomiczne. By zwalczać chorobę ziemniaków, powstał specjalny program, którego głównym przekazem jest, by producenci stosowali dobry, wolny od chorób, materiał sadzeniakowy – to sposób na wygranie tej walki. Jeżeli już w gospodarstwie pojawi się bakterioza ziemniaka, czy inne agrofagi kwarantannowe, to można liczyć na pomoc z budżetu państwa.

W ramach dotacji możliwe jest ubieganie się o pomoc w zakresie:

 – pokrycia strat wynikających z wystąpienia bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawca choroby – bakteriozy pierścieniowej ziemniaka) lub bakterii Ralstonia solanacearum (sprawca choroby – śluzaka) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka lub na ziemniaki inne niż sadzeniaki lub wirusa wrzecionowatości bulw ziemniaka (PSTVd) w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka,

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

pokrycia kosztów zabiegu z zastosowaniem środka ochrony roślin lub kosztów odkażania przedmiotów lub miejsc z zastosowaniem środka ochrony roślin lub produktu biobójczego, w przypadku wystąpienia lub podejrzenia wystąpienia agrofagów kwarantannowych.

Wnioski o udzielenie i wypłacenie dotacji składa się do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora.

Na pomoc mogą ubiegać się wszyscy producenci rolni, którzy spełniają przesłanki małych lub średnich przedsiębiorstw.

W ubiegłym roku Główny Inspektor wydał decyzje przyznające pomoc rolnikom na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł. Tymczasem w bieżącym sezonie na ten cel przyznanych jest 6 mln zł.

Źródło: PIORiN, piorin.gov.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl