AktualnościNowe czy używane maszyny rolnicze? Co wybierają rolnicy?

Nowe czy używane maszyny rolnicze? Co wybierają rolnicy?

Nowych, pięknych ciągników czy przyczep rolniczych jest coraz mniej w gospodarstwach, ale… Sprzęt kupować trzeba, aby radzić sobie z konkurencją. Rolnicy są w trudnej sytuacji, przez co decydują się na maszyny używane. 

10 300 – tyle nowych ciągników zarejestrowano (czyli de facto kupiono) w Polsce w 2023 roku. To o ponad 12 procent mniej niż rok wcześniej […] – wynika z analizy PIGMiUR. Podobną tendencję zaobserwować można w segmencie innej podstawowej kategorii maszyn rolniczych, jaką stanowią przyczepy. Spadek rok do roku wynosi tutaj 23,1 procent.

Mimo wszystko do przodu. Maszyny „z drugiej ręki”

Branża maszyn rolniczych stara się zachować poprawny nastrój. – Biorąc pod uwagę, jak kształtowała się sprzedaż nowych ciągników w ciągu roku, uznać można, że wynik na tym poziomie jest całkiem dobry – sądzi prezes PIGMiUR. Na pogląd ten wpływają także dane z rynku wtórnego. Tu, z kolei, zauważalna jest właściwie już stała tendencja wzrostowa.

– Użytkownicy maszyn, a więc gospodarze, którzy prowadzą działalność w branży rolnej, i to w różnej skali, zdają sobie sprawę, że ich konkurencyjna pozycja wobec producentów w innych krajach europejskich zależy w znacznej mierze od stopnia mechanizacji i modernizacji. Dlatego sprzęt kupować muszą, nawet jeśli jest on starszy niż ten zupełnie nowy, na który mieliby dodatkowo dofinansowanie z UE – twierdzi Wojciech Bury.

Ile maszyn używanych kupili rolnicy?

W 2023 roku Izba zanotowała 22 599 zarejestrowanych ciągników używanych. To o 2162 więcej niż w 2022. Wzrost wynosi tu więc 10,6 procent. Odnosząc się natomiast do segmentu przyczep używanych, zarejestrowano ich w 2023 roku 6462 – o 345 sztuk więcej niż przed rokiem, co oznacza, że notowany jest tu obecnie wzrost o 5,6 procent.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Która marka dominuje?

Liderem rynku wtórnego w 2023 roku (używane ciągniki rolnicze) jest John Deere – z 3585 ciągnikami tej marki i 15,9 proc. udziałów w tym rynku. Marka ta to lider w dwóch kategoriach wiekowych: 6-10 i 11-20 lat. W kategorii młodszej – 3-5 lat liderem jest Fendt. W najstarszej zaś, a więc powyżej 20 lat, liderem jest Ursus.

Źródło: PIGMiUR

zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]