yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
RynekPrzegląd rynku cebuli

Przegląd rynku cebuli

Trend wzrostowy cen cebuli w Europie w drugim tygodniu października nadal się utrzymywał, rozprzestrzeniając się na Kaukaz i Azję Środkową.

Najbardziej znacząco ceny cebuli w ciągu tygodnia wzrosły w Polsce – średnio o 13%. Są obecnie półtora razy wyższe niż w Rosji. Ukraina w ubiegłym tygodniu wykazała jedynie niewielki wzrost cen hurtowych cebuli, która ustabilizowała się na poziomie około 0,28 USD za kg – trzy centy amerykańskie poniżej cen w Polsce.  Najdroższym z krajów WNP była Mołdawia – średnia cena hurtowa cebuli osiągnęła już 0,35USD/kg. I nadal rośnie – w ciągu tygodnia podrożała średnio o 9%. W Gruzji ceny minimalne tego warzywa wzrosły gwałtownie, ale średnia cena, po której sprzedano największe ilości cebuli, nieznacznie spadła w związku ze wzrostem importu. Do tej pory ceny cebuli w Gruzji są nawet wyższe niż w Rosji.

 

Najtaniej można było kupić cebulę w Uzbekistanie i Tadżykistanie. Co prawda w Tadżykistanie średnia cena cebuli wzrosła o 12,5%, opóźniając możliwość jej wywozu do Rosji, ponieważ koszty transportu sprawiły, że dostawy nie są jeszcze opłacalne. Dlatego rolnicy Tadżykistanu złożyli cebulę do przechowywania w oczekiwaniu na wysokie ceny w Rosji, a lokalni handlowcy, w celu zaspokojenia popytu lokalnego rynku, zaczęli nawet importować ją z Uzbekistanu, gdzie ceny były niższe.

Na Ukrainie pojawiły się doniesienia o dostawach pierwszych partii kazachskiej cebuli. W rzeczywistości najprawdopodobniej Kazachstan był jedynie miejscem transferu cebuli z Uzbekistanu. Niemniej jest to alarmujący dzwonek dla tych przedsiębiorców na Ukrainie, którzy chcą zarabiać na przechowywaniu cebuli w sezonie 2018/19 – dalszy wzrost cen doprowadzi do wzrostu importu, a po 2-3 miesiącach pojawi się cebula z półkuli południowej i z Egiptu. W związku z tym pytanie, czy ceny cebuli będą nadal rosnąć, jest otwarte. Cebula egipska jest zazwyczaj dostarczana drogą morską i wyróżnia się konkurencyjną ceną.

Za: East Fruit
 
PG

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl