yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRolnicy wracają z protestów w Medyce z tarczą. Wszystkie trzy postulaty zostaną...

Rolnicy wracają z protestów w Medyce z tarczą. Wszystkie trzy postulaty zostaną spełnione

Wszystkie trzy postulaty rolników, którzy protestowali na granicy z Ukrainą, zostały zaakceptowane. Minie jednak trochę czasu zanim zostaną spełnione…

Które z postulatów rolników zostały zaakceptowane?

Ministerstwo zaakceptowało wszystkie trzy postulaty rolników:

  1. dopłaty do kukurydzy;
  2. zwiększenie o 2,5 mld akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych (2%);
  3. obniżenie podatku rolnego na 2024 rok.

Realizacja ww. postulatów dotyczy działań zaplanowanych i uruchamianych, gdzie proces ustaleń międzyresortowych, budżetowych i z Komisją Europejską wymaga czasu. Jednak każde z trzech wskazanych powyżej działań jest na pozytywnej ścieżce proceduralnej.

Co udało się zrobić do tej pory?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisał do projektu ustawy budżetowej środki na dopłaty do kukurydzy (w rezerwie celowej) oraz dopłaty do kredytów. Było to przedmiotem obrad Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących budżetu (29 grudnia 2023 roku). W dniu 3 stycznia budżet MRIRW będzie przedmiotem obrad Komisji Finansów Publicznych.

Podjęto także działania dotyczące regulacji podatku rolnego w 2024 roku. Przygotowano projekt zmian ustawowych, które muszą być przyjęte przez Sejm. Minister Rolnictwa stwierdził, że te sprawy uzgadniał z Ministrem Finansów w obecności Pana Premiera.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Comiesięczne spotkania z rolnikami

Minister zobowiązał się do comiesięcznych spotkań z rolnikami w celu informowania o realizacji wspólnych ustaleń. Kolejne zatem spotkanie odbędzie się pod koniec stycznia 2024 roku. Termin pozostaje do wspólnego ustalenia.

Co dalej z protestami?

Rolnicy z organizacji „Oszukana Wieś” głosem prezesa Romana Kondratów oznajmili, że zawieszają protest od dnia 24 grudnia 2023 roku od godziny 8:00. Ewentualne odwieszenie protestu nastąpić może od początku stycznia, jednak będzie to przedmiotem dalszych ustaleń w gronie protestujących rolników.

Rolnicy ze „Zjednoczonej Wsi” przekazali postulaty

Rolnicy ze „Zjednoczonej Wsi”, którzy przybyli z Dorohuska, również przekazali swoje postulaty. Ich przyjęcie potwierdzili przedstawiciele MRIRW w osobie Ministra Czesława Siekierskiego i Wiceministra Michała Kołodziejczaka oraz pani Wojewody Teresy Kubas-Hul.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl