• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRynek warzyw w UE w 2023 r.

Rynek warzyw w UE w 2023 r.

Bardzo niekorzystne warunki agrometeorologiczne w większości krajów UE: wiosenne przymrozki, letnia susza oraz powodzie, głównie we Włoszech i Francji spowodowały duże spadki plonowania większości gatunków warzyw w 2023 r. w porównaniu z sezonem poprzednim.

W stosunku do bardzo kryzysowego pod względem uzyskiwanych plonów sezonu 2022 (ekstremalna susza i okres pandemii) jednak nastąpił wzrost zbiorów warzyw w grupie krajów UE14, jak i UE13. Przyrost zbiorów w 2023 r. w grupie krajów UE14 był wyższy niż w „nowych krajach” UE13. Szacowany wzrost w pierwszej grupie krajów tzw. starej Unii (bardziej rozwiniętych gospodarczo) sięgał 2 mln ton (z 49 mln t do 51 mln t), podczas gdy w drugiej grupie wyniósł 1 mln t (z 59 mln t do 60 mln t) – wykres 1.

Wykres 1. Produkcja warzyw w UE w latach 2019–2023 (szacunek)

Źródło: szacunki IERiGŻ-PIB (Nosecka B., red, 2023). Rynek owoców i warzyw. Stan i perspektywy. Nr 63. Analizy Rynkowe, IERiGŻ-PIB na podstawie EUROSTAT-u i GUS-u

 

Niekorzystne warunki pogodowe w okresie wiosennym i letnim w większości krajów UE zostały w pewnym stopniu zrekompensowane ich poprawą w okresie jesiennym. Jednocześnie susza letnia w 2022 r. była bardziej dotkliwa dla wegetacji warzyw gruntowych w porównaniu z 2023 r. Odnosiło się to przede wszystkim do cebuli, której zbiory obniżyły się znacznie w porównaniu ze zbiorami w 2023 r. Drugim gatunkiem, który w skali całej UE charakteryzował się wzrostem zbiorów w stosunku do poprzedniego roku były pomidory gruntowe (przemysłowe i świeżorynkowe). Wzrost zbiorów zanotowano w roku poprzednim we Włoszech (ponad 10 mln t) jak i Portugalii, Hiszpanii i na Węgrzech. Tendencja wzrostowa produkcji dotyczyła także kalafiorów, marchwi, brokułów, ogórków i sałaty. Szczególnie istotny wzrost produkcji był notowany w przypadku zbiorów papryki, kalafiorów i brokułów u znaczącego producenta oraz eksportera warzyw gruntowych i spod osłon, tj. w Hiszpanii. W sezon 2023/2024 większość krajów UE (z wyjątkiem Polski) weszła ze zwiększonymi zapasami warzyw cebulowych (w tym głównie cebuli), warzyw korzeniowych (marchwi, selerów i pasternaku) oraz kapustnych (w tym głownie kapusty białej) w porównaniu z poprzednim sezonem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Polska jako ważny unijny producent i eksporter warzyw (głównie przetworzonych) odnotowała jednak spadek produkcji warzyw (liczonej wraz z pieczarkami) w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. o 0,3 mln t do 5,5 mln t – wykres 2.

Wykres 2. Produkcja warzyw w Polsce w latach 2019–2023 (szacunek)

Źródło: na podstawie danych GUS-u za 2023 r. wg szacunku końcowego GUS-u z 18 grudnia 2023 r.

W naszym kraju ze względu na chłody wiosenne siew wielu warzyw gruntowych był przeprowadzony z opóźnieniem i dotyczyło to zarówno upraw odmian wczesnych i średnio późnych warzyw gruntowych, takich jak: kapustne, korzeniowe i cebulowe, jak również warzyw ciepłolubnych, w tym głównie pomidorów, papryki i ogórków. Poprawiły się natomiast sprzyjające warunki agrometeorologiczne dla zakładania upraw warzyw późnych. Niekorzystne warunki atmosferyczne do połowy maja sprawiały, że konieczne było okrywanie plantacji, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju wegetacyjnego. Znaczna poprawa warunków pogodowych nastąpiła w drugiej połowie lipca i w sierpniu ze względu na wzrost liczby opadów na obszarze większości województw, co przyczyniło się do dobrego wzrostu i wchodzenia w kres dojrzałości zbiorczej. Zróżnicowane warunki wegetacji w okresie całego sezonu doprowadziły do silnej presji ze strony chorób grzybowych (zarazy ziemniaka na pomidorze, antraknoz i mączniaka) oraz szkodników (mszyc, pchełek i wciornastków), a możliwość skutecznego zwalczania tych patogenów i szkodników była ograniczona ze względu na niekorzystne warunki termiczne i wietrzne. Przebieg warunków pogodowych w okresie letnim był mało sprzyjający uprawom kapust oraz kalafiorów i brokułów (słabe zawiązanie róż na plantacjach). W uprawach marchwi i pietruszki stwierdzono pękanie korzeni spowodowane intensywnymi opadami deszczu i szybkim przyrostem biologicznej masy roślin w okresie późnoletnim i jesiennym. Jakość plonu zbiorczego cebuli była wyższa niż w ubiegłym sezonie ze względu na pełne dosuszenie po wykopaniu, ale wystąpiło porażenie plantacji chorobami, co może mieć wpływ na jej niższą zdolność przechowalniczą. Plantacje warzyw w systemie uprawy intensywnej (stosowane nawadnianie, osłony, pełna ochrona i nawożenie w oparciu o badania gleby) jednak w pełni gwarantowały równomierne i dobre kiełkowanie i optymalny wzrost roślin na plantacjach.

Kapusta zbierana po mrozach

Według ostatecznego szacunku GUS-u z grudnia ub.r. obniżyły się zbiory pietruszki o 10% ‒ do 148 tys. t, ogórków gruntowych o 9% ‒ do 131 tys. t, marchwi o 7% ‒ do 578 tys. t, pozostałych warzyw gruntowych o 7% ‒ do 502 tys. t, selerów korzeniowych o 4% ‒ do 106 tys. t, kalafiorów o 3% ‒ do 128 tys. t, cebuli o 2% ‒ do 636 tys. t, kapusty o 2% ‒ do 632 tys. t i pomidorów gruntowych o 0,3% ‒ do 171 tys. t. Zwiększyły się jedynie zbiory kukurydzy cukrowej o 17% ‒ do 154 tys. t i buraków ćwikłowych o 7% ‒ do 259 tys. t.

mgr Tomasz Smoleński

IERiGŻ Warszawa

Zdjęcie: A. Czerwińska-Nowak

Artykuł pochodzi z miesięcznika Warzywa 2/2024


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl