yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWarzywa z Turcji zaleją nasz rynek? Turecka waluta coraz słabsza

Warzywa z Turcji zaleją nasz rynek? Turecka waluta coraz słabsza

Wartość tureckiej waluty spada. Kwestia ta jest niezwykle istotna dla wielu krajów, także dla Polski, gdyż może przyczynić się do wzrostu importu…

Sytuacja w Turcji uległa w ostatnich dniach niezwykle niekorzystnym zmianom. Tamtejsza waluta odnotowała bowiem kolejny spadek wartości. Obecnie jedną lirę turecką możemy kupić za 0,175 złotówki. Trend spadkowy stale się utrzymuje. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wartość waluty w Turcji obniżyła się już niemal trzykrotnie.

Tak jak wspominaliśmy, spadek wartości tureckiej waluty może mieć znaczący wpływ na sytuację na wielu rynkach. Polska niestety nie jest wyjątkiem. Tureckie warzywa, szczególnie pomidory i ogórki, nie są u nas bowiem rzadkim zjawiskiem. Obecnie, gdy zakup jest mniej wymagający pod względem finansowym, importerzy mogą chętniej kierować się w ich stronę.

Warto zauważyć, że Turcja pozostaje jednym z najbardziej istotnych eksporterów owoców i warzyw. Większym wolumenem w Europie może pochwalić się jedynie Holandia. Co więcej, tylko w pierwszych czterech miesiącach roku bieżącego eksport owych produktów z Turcji wzrósł o 10%. Spadek wartości tamtejszej waluty może więc nieść za sobą poważne konsekwencje dla lokalnych producentów, którzy będą zmuszeni konkurować z importem.

Ważną kwestią jest również trwająca wojna. Ukraina i Rosja pozostawały bowiem ważnymi rynkami dla Turcji. Utrudnienia w eksporcie w tamtejsze regiony zmusiły tureckich eksporterów do poszukiwania nowych rynków zbytu, ale także do zwiększenia wolumenu eksportowanych warzyw czy owoców w znanych już kierunkach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl