• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZatrzymano 2040 ton nielegalnych środków ochrony roślin

Zatrzymano 2040 ton nielegalnych środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dostrzegając zagrożenia wynikające ze stosowania niedopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin, po raz siódmy wzięła udział w międzynarodowej operacji Silver Axe koordynowanej przez EUROPOL, zakrojonej na szeroką skalę i ukierunkowanej na zwalczanie obrotu nielegalnymi oraz podrabianymi środkami ochrony roślin.

Tegoroczna VIII edycja operacji Silver Axe trwająca w okresie 23.01-28.04.2023 r., wspierana była przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE).

W operację zaangażowane były urzędy ds. ochrony roślin, organy celne oraz organy ścigania 32 państw, w tym wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a ponadto Australii, Brazylii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W wyniku wspólnych działań zatrzymano 2040 ton nielegalnych środków ochrony roślin.

Oznacza to, że od samego początku organizowania operacji Silver Axe zatrzymano już łącznie 6 961 ton nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin. Ponadto, w trakcie tegorocznej edycji Silver Axe aresztowanych zostało 21 osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu nielegalnych oraz podrobionych środków ochrony roślin, jak również skonfiskowano sprzęt służący do produkcji podrobionych środków.

W ramach operacji Silver Axe VIII inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzili intensywne kontrole na przejściach granicznych, na targowiskach, w miejscach produkcji i magazynowania środków ochrony roślin, w punktach obrotu środkami ochrony roślin, a także w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych. Najwięcej nielegalnych środków ochrony roślin ujawniono podczas kontroli na przejściach granicznych, a także w indywidualnych gospodarstwach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Stosowanie nielegalnych oraz podrobionych środków ochrony roślin wiąże się z wieloma poważnymi zagrożeniami. Środki takie często zawierają niedozwolone substancje czynne (m. in. chloropiryfos, linuron, dimetoat), poza tym mogą mieć też zmienione właściwości fizyko-chemiczne w stosunku do tego, co zostało określone w warunkach zezwoleń wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Może to istotnie wpłynąć zarówno na ich skuteczność, jak i sposób działania. Substancje czynne, które zostały wycofane z użytku w państwach Unii Europejskiej stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów, a także mogą spowodować szkodliwe w skutkach zanieczyszczenie gleb i zbiorników wodnych, dlatego też tak istotne ma znaczenie to, aby wszelkie nielegalne oraz podrobione środki ochrony roślin były skutecznie eliminowane z obrotu – zaznacza PIORiN.

Źródło: PIORiN


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl