yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZiemniaki z Rumuni ponownie zaleją Polskę?

Ziemniaki z Rumuni ponownie zaleją Polskę?

Zbliża się sezon na polskie młode ziemniaki. Producenci obawiają się jednak, że na rynku ponownie pojawi się importowany produkt z Rumunii, który uniemożliwi im uzyskanie zadowalających cen. Uwzględniając dane z poprzednich lat, istnieje niestety duże prawdopodobieństwo, że się to wydarzy…

Krajowe gospodarstwa są obecnie niezwykle zagrożone. Wynika to rzecz jasna z niebywale wysokich kosztów produkcji. Wzrosły bowiem ceny nawozów, środków ochrony roślin i wielu innych surowców wykorzystywanych w uprawach. Tymczasem, wynagrodzenie producentów nie zawsze okazuje się do tego adekwatne, co możemy zaobserwować na rynku. Krajowe nowalijki, mimo omawianych kwestii, niestety nie kosztują więcej niż rok temu…

Istotnym zagadnieniem okazuję się w tym wszystkim import. Wydarzenia z minionych lat i to, co dzieje się aktualnie w przypadku niektórych warzyw, doskonale obrazują problem. W momencie, gdy na krajowym rynku pojawiają się lokalne warzywa, markety są już zapełnione towarem z zagranicy. Polscy producenci nie mogą znaleźć odbiorców i są skazani na straty. Ponadto, zagraniczny produkt często jest tańszy, przez co uzyskanie adekwatnego do kosztów produkcji wynagrodzenia jest zwyczajnie niemożliwe.

Zbliżamy się do sezonu na polskie młode ziemniaki. Istnieje jednak obawa, że i one napotkają problemy już na samym początku. W poprzednich latach producenci zmagali się bowiem z importem z Rumunii. Tamtejszy produkt co rok trafia na polski rynek. Co warto zaznaczyć, jego obecność jest najczęściej odnotowywana w maju, czerwcu i lipcu. Wtedy, gdy producenci walczą o utrzymanie stawek na nieco wyższym poziomie.

Nie wspominając już o często występującym na szeroką skalę zjawisku, mianowicie o fałszowaniu kraju pochodzenia. Ziemniak z Rumunii jest znany pod tym względem… Co więcej, osoby za to odpowiedzialne nawet się nie kryły. Cały proceder miał miejsce bezpośrednio na oczach polskich producentów, na polskich rynkach hurtowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wprawdzie analizując dane możemy zaobserwować, że w dwóch ubiegłych latach wystąpiła tendencja spadkowa ilości sprowadzanego z Rumunii ziemniaka, niemniej… Czy możemy liczyć, że import z tamtejszych stron wygaśnie całkowicie?

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący wolumen importu ziemniaka z Rumunii w latach 2012-2022. Został sporządzony na podstawie danych udostępnionych przez Eurostat (ziemniaki, świeże lub schłodzone / CN: 0701). Liczby są podane w tonach.

Import ziemniaków z Rumunii

Źródło: Eurostat

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl