yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

 • pantoea agrosimex intermag
 • sketch agrosimex ochrona

 • prevAm Biocont reklama
 • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKtórzy producenci ogórka zarobili najwięcej w 2023 roku?

Którzy producenci ogórka zarobili najwięcej w 2023 roku?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Powiedzenie sezon ogórkowy, co znaczy dla Ciebie? Co jest głównym czynnikiem warunkującym opłacalną produkcję? Jakie zmiany zachodzą w produkcji na świecie i dlaczego czasem warto nawozić mniej, a skuteczniej?

POBIERZ ULOTKĘ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – KLIKNIJ!

Wiele pytań, sezon już pełni. Producenci doświadczeni ubiegłym rokiem, wrócili do wczesnych nasadzeń. Nie chcą stracić cennych pierwszych tygodni, podczas których zbiory ogórka Pacto czy Quintus przynoszą zysk. Dla nich sezon ogórkowy wiemy co może oznaczać…

Zanim przejdziemy dalej sprawdźmy jak wygląda sytuacja na świecie i jak może wpływać na strategie uprawy ogórka w naszym kraju.

Zaczniemy od rynku w Europie

Ogórek to 4 najczęściej uprawiane warzywo na świecie, tuż za pomidorem, kapustą i cebulą.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sezon ogórkowy dla każdego oznacza co innego. Z pewnością dla producentów tego warzywa, zwłaszcza dla producentów szklarniowych, wiąże się on z ciężką pracą i niepewnością co do rentowności. Zwłaszcza w okresie ostatnich kilku lat, kiedy zauważalne były pewne zmiany w podejściu do biznesu, zmiany terminów nasadzeń oraz opóźnianie produkcji, co nie zawsze wpływało na rentowność. Przykładem tego był miniony sezon i jego początek. Rok 2023 rozpoczął się wyjątkowo wysokimi cenami ogórka, ze względu na redukcję upraw między innymi w Holandii i Hiszpanii oraz jej opóźnienie.

Ogólna sytuacja produkcji ogórka w 2023

Jak wygląda sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o import i eksport ogórków? Najwięcej importowanego ogórka jest z: Hiszpanii, Holandii, Turcji.

 • Hiszpania: powierzchnia uprawy ogórka to 7600ha – 69% upraw to ogórek w typie long dutch, 5% szklarniowy midi, 12% to ogórek brodawkowy. 70-80% produkcji jest dedykowana pod eksport. Poprzez redukcję powierzchni upraw, do kwietnia uprawy przynosiły bardzo dobre dochody.
 • W roku 2023 producenci zmagali się z bardzo wysokimi temperaturami, problemami z dostępnością pracowników. Mieli problemy w produkcji spowodowane wysoką presją mszyc oraz natężeniem wirusów CGMMV, ToLCNDV, CABYV. Wpłynęło to na zmianę trendów w uprawie. Aktualnie ogrodnicy poszukują odmian do uprawy w trzech szybkich cyklach na pęd główny, zwłaszcza w ekologicznych farmach.
 • Holandia: w tym kraju około 60% produkcji rozpoczęła się dopiero w lutym lub nawet marcu 2023, całościowo mniej uprawy ogórka o około 10%, co wiąże się z bardzo wysoką presją wirusa CABYV, CGMMV oraz tym, że ogórek jest gatunkiem wymagającym i pracochłonnym, a problem z pracownikami w Holandii od kilku lat stanowi prawdziwe wyzwanie.
 • Turcja: powierzchnia uprawy to około 7500ha głównie bez osłon i bezpośrednio w ziemi. W produkcji najpopularniejszy jest ogórek gładki oraz brodawkowy (uprawiany tylko na eksport). Turcja zmagała się z wysoką presja mączniaka, problemami z jakością owoców oraz jak wszędzie z pracownikami, ponadto poprzez bardzo wysoką inflację i koszty produkcji, opłacalność była na bardzo niskim poziomie. Główny sezon uprawy ogórka to sezon jesienno-zimowy, a więc od września do maja.

W Polsce, producenci, którzy zdecydowali się iść utartym szlakiem i postawili na wczesność, wiele na tym zyskali. Nasza rodzima produkcja w niektórych przypadkach była opóźniona od około 2-3 tygodni do nawet 1,5 miesiąca w skrajnych przypadkach. Związane to było oczywiście z wysokimi kosztami ogrzewania, ale także z niskim natężeniem światła, które od kilku lat nam doskwiera i znacząco wpływa na wydajność w początkowym okresie produkcji. Dlatego też, Ci, którzy posadzili wcześnie, to co pewne i sprawdzone plus opóźnienia pozostałych ogrodników w Polsce trafili na piękne okno cenowe podczas sprzedaży swoich plonów.

A jakie to pewne i sprawdzone odmiany?

Najpierw nowość, gdyż sezon już trwa, a poszukiwana jest odmiana która wejdzie po wczesnych i wytrzyma w ciągłym plonowaniu do jesieni.

DELICTO – sprawdzony po trzech latach ciężkich testów, na prośbę testujących go rolników i ogrodników jest wreszcie w większej dostępności nasion, a dodatkowo, już w sprzedaży.

DELICTO to nowa, wysokoplonująca odmiana, rekomendowana do nasadzeń od połowy lutego.

POBIERZ ULOTKĘ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – KLIKNIJ!

Zanim dostała się w ręce szerszej publiczności była testowana przez 3 lata i wykazywała się:

 • stabilnym plonowaniem;
 • wysoką jakością owoców,
 • wysokimi zdolnościami regeneracji, co stanowi o unikalności tej odmiany.

Delicto sprawdza się w obiektach szklarniowych, w tunelach foliowych i mniej zaawansowanych technologicznie uprawach.

Jest to mocna roślina o silnych przyrostach dająca wysoki i stały plon. Doskonałe zdolności regeneracyjne powodują, że odmiana lepiej sobie radzi z czynnikami stresowymi podczas produkcji, oraz sprawdza się w cyklu przedłużonym, co znacząco może wpłynąć na ograniczenie kosztów związanych z kolejnym cyklem nasadzeniowym. Aby w pełni cieszyć się z potencjału odmiany rekomendowane jest prowadzenie na pęd główny, nie jest to jednak konieczne. Owoce dorastają do 23-24cm, są cylindryczne, żebrowane i ciemnozielone. Z naszych badań przeprowadzonych w holenderskim laboratorium wynika również, że odmiana posiada małą komorę nasienną dzięki czemu zachowuje dłużej świeżość w okresie pozbiorczym.

Na czym zyskują producenci od lat?

Pacto w segmencie odmian najwcześniejszych nie ma sobie równych od lat. Odmiana sprawdzona i pewna od niemal 20 lat. Dająca wysoki plon wczesny, trzymająca jakość owoców i utrzymująca wydajność, co jest kluczowe przy wyborze odmian na najwcześniejszy cykl.

Tolerancja na deficyt światła to coś czego teraz bardzo potrzebujemy, bo nawet przesuwając termin siewu, natężenie światła nadal jest stosunkowo niskie. Pacto to mocna roślina o umiarkowanym wigorze. W roku 2023 pierwsze zbiory odbyły się już początkiem lutego, o czym informowali nas zadowoleni klienci.

Dla tych, którzy szukają nie tylko jakości i wczesności, ale myślą również o zrównoważonym rozwoju i przyszłości, dobrym wyborem okaże się Quintus, który łączy w sobie wszystkie te cechy. Możemy mieć wysokiej jakości produkt a jednocześnie pozytywnie wpływać na środowisko zmniejszając nawożenie, ponieważ odmiana ta najlepiej sprawdza się przy niższym EC.

Quintus jest uniwersalny, sprawdza się w uprawie zarówno na pęd główny jak i parasol. Mocny stożek wzrostu pozwala na uprawianie tej odmiany również w mniej zaawansowanych produkcjach, gdzie mogą występować problemy z utrzymaniem stałego klimatu i wilgotnością.

Aby móc w pełni korzystać z potencjału tej odmiany zalecamy usunięcie na samym początku 7-9 zawiązków. Pozwoli to roślinie zbudować silny system korzeniowy. Należy pamiętać, że korzeń ogórka to  tylko około 20% powierzchni rośliny, dlatego tak ważne jest zainwestowanie w rozbudowanie go na samym starcie produkcji. Quintus to stabilne plonowanie przez cały cykl produkcyjny, dający owoce wysokiej klasy, spełniające wymagania polskiego rynku. W naszych kilkuletnich obserwacjach Quintus to nieodzowna gwiazda i numer jeden w plonowaniu.

Ogórki Seminis

Kilka praktycznych podstawowych porad uprawowych na koniec

Chcesz cieszyć się wydajnością i opłacalnością produkcji? Oprócz wybrania odpowiedniej odmiany pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

– DEZYNFEKCJA – najważniejsze jest to, aby produkcję rozpocząć w zdezynfekowanych, czystych obiektach. Odkażanie szklarni, systemów nawodnienia, rynien, powinien być standardem w każdej uprawie.

– SILNY SYSTEM KORZENIOWY to jest to czego nie widać, a jest podstawą każdego sukcesu w uprawie nie tylko ogórków. Jak o niego zadbać? Najprościej i najszybciej poprzez usunięcie kilku pierwszych zawiązków, w zależności od terminu produkcji. Im wcześniej startujemy, tym więcej musimy usunąć – w okresie zimowym 5-7 zawiązków, a w okresie wiosennym 3-5. Optymalna temperatura jaka powinna być w macie do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego to 22-25°C.

– TEMPERATURA, ogórek to roślina ciepłolubna. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu oraz podczas całego wczesnowiosennego cyklu produkcyjnego. W okresie najintensywniejszego wzrostu temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 18°C.

– DOKARMIANIE ROŚLIN CO2 jest bardzo ważnym elementem. Jego obecność wpływa na proces fotosyntezy. Należy jednak wiedzieć jak nim sterować. Nie wskazane jest utrzymywanie zbyt wysokiego stężenia CO2 w powietrzu na początku upraw wiosennych. Przy braku światła mamy zmniejszoną intensywność transpiracji, przez co blaszki liściowe są wrażliwsze i mogą ulegać uszkodzeniu. Przy zbyt wysokim stężeniu CO2 zauważymy zwiędnięte i wysychające liście. Również w pochmurne dni należy monitorować stężenie CO2 w swoich obiektach.

– UTRZYMANIE ODPOWIEDNIEJ WILGOTNOŚCI wpływa na zawiązywanie i jakość owoców, przy zbyt dużych wahaniach wilgotności na owocach pojawią się podłużne brązowe smugi. Przy zbyt dużej wilgotności może dojść do zanikania stożka wzrostu roślin ogórka. Bardzo ważne jest wietrzenie – ale też unikanie przeciągów. Optymalna wilgotność powietrza to 80%, we wczesnych uprawach około 70%.

– ZAGĘSZCZENIE – w okresie najwcześniejszych produkcji ze względu na ilość światła zalecane jest sadzenie max 2 rośliny na 1m2, w późniejszych terminach 2,4 rośliny na 1m2.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ŚLEDŹ INFORMACJE O WYDARZENIACH I NASZYCH ODMIANACH NA FACEBOOKU

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl