Nowalijki 2023 w gospodarstwie Jankowskich [27.03.2023 r, zdjęcia, video]

W styczniu br. podczas  rozmów z ogrodnikami zadawaliśmy pytanie: Czy w Polsce może zabraknąć wczesnych warzyw spod osłon, w tym krajowych nowalijek? W ostatni poniedziałek marca odwiedziliśmy kilka gospodarstw w regionie radomskim, w tym państwa Jankowskich, aby zobaczyć na jakim etapie produkcyjnym są polskie wczesne warzywa.

W ostatnim tygodniu marca odwiedziliśmy gospodarstwo Eweliny i Łukasza Jankowskich w miejscowości Dęba k. Potworowa. Producenci specjalizują się przede wszystkim w uprawie papryki pod osłonami. Niemniej, by wykorzystać obiekty produkcyjne wczesną wiosną,  plantatorzy decydują się na uprawę wczesnych warzyw tzw. nowalijek.

W obiektach produkcyjnych państwa Jankowskich wczesną wiosną uprawiane są: kapusta pekińska, kapusta głowiasta biała, fasola szparagowa. Producenci samodzielnie produkują rozsadę w nowoczesnej mnożarce.

Na zbiór fasoli szparagowej wiosną wybrano wczesną odmianę Fruidor. Roślina tworzy atrakcyjne strąki o długości 15-18 mm i szerokości 9-10 mm. Zdaniem ogrodników jest to plenna, godna polecenia odmiana. Jej rośliny są tolerancyjne na wirusa mozainki tytoniu (BCMV) i antraknozę. W podradomskim gospodarstwie rozsadę fasoli posadzono w połowie marca. Jej rośliny są wrażliwe na spadki temperatury, dlatego producenci decydują się na dodatkową osłonę z włókniny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo. 

 

Obiekty produkcyjne w tym gospodarstwie stanowią tunele foliowe. W części stanowią o drewnianej konstrukcji, tradycyjne dla tego regionu, niemniej są one sukcesywnie wymieniane na te nowoczesne i zblokowane.

W gospodarstwie Jankowskich możemy zobaczyć imponujący obiekt o powierzchni 0,4 ha, który zrealizowała firma Farmer w 2017 r. Jak twierdzi ogrodnik, warzywa mają w nim idealne warunki do wzrostu. Sezon warzywniczy 2023 rozpoczęła w nim uprawa kapusty pekińskiej – odmiana Mirako F1 (ok. 52 dni wegetacji). Rośliny podsadzono 17 lutego w rozstawie 27 cm x 40 cm. W zależności od warunków atmosferycznych kapusta pekińska będzie gotowa do zbioru w połowie kwietnia.

W tym gospodarstwie asortyment nowalijkowy 2023 zamyka kapusta głowiasta biała. Na najwcześniejsze nasadzenia producenci zdecydowali się na dwie odmiany Jetma RZ F1 i Rosberg F1. Rozsada kapusty była sadzona w połowie lutego w rozstawie 40 cm x 40 cm.

Wracamy do pytania, które zadawaliśmy w styczniu: Czy wiosną może zabraknąć wczesnych warzyw spod osłon? Dziś odpowiadamy: W drugiej połowie kwietnia możemy spodziewać się krajowych nowalijek z nieogrzewanych tuneli foliowych. Na pewno w gospodarstwie państwa Jankowskich ich nie zabraknie….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności