Powierzchnia uprawy szparagów w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Zbiór szparagów
Fot, Pixabay

Powierzchnia uprawy szaragów w Polsce pozostaje na niemal niezmiennym poziomie. Wyjątkiem jest jedynie 2021 rok. Jak wygląda to w liczbach?

Uprawa szparagów jest dość problematyczna. Z roku na roku rolnicy mają bowiem dostęp do coraz mniejszej ilości pracowników. Należy przy tym pamiętać, że zbiór szparagów to praca ręczna. Niekiedy zdarzały się sytuacje, że część towaru zostawała na polach, a sami producenci musieli liczyć się ze znaczącymi stratami z tego właśnie powodu.

Czy jednak powierzchnia uprawy szparagów ulega zmianom? Zacznijmy od 2020 roku. Wówczas rolnicy zdecydowali się na produkcję na obszarze 2 299,61 ha. W kolejnym sezonie, mianowicie w 2021 roku, sytuacja uległa znaczącym zmianom. Powierzchnia uprawy szparagów w Polsce zwiększyła się o 214,76 ha. Wynosiła bowiem 2 514,37 ha.

Wskazany wyżej poziom nie zdołał się jednak utrzymać. W 2022 roku areał upraw obniżył się o 207,55 ha. Na jakim obszarze produkowano wówczas szparagi? Powierzchnia upraw wynosiła 2 306,82 ha. W 2023 roku sytuacja wygląda bardzo podobnie, a różnice względem poprzedniego sezonu są minimalne. Aktualnie areał upraw szparagów to 2 319,39 ha.

Porównując wskazane dane możemy pokusić się o stwierdzenie, że produkcja szparagów pozostaje na stabilnym poziomie. Wprawdzie w 2021 roku odnotowano wzrost, ale był on także zauważalny w przypadku innych gatunków warzyw. Warto podkreślić, że w trzech pozostałych latach powierzchnia upraw pozostawała na niemal tym samym poziomie.

W ramach przypomnienia, wskazane wyżej dane pochodzą z ARiMR. Zostały wyliczone na podstawie deklaracji producentów, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie.

Related Posts

  1. Rolnicy
  2. Uprawa arbuzów
  3. Uprawa buraków ćwikłowych
  4. Uprawa pomidorów gruntowych
  5. Por rynek Bronisze
  6. Import rosyjskich ogórków
  7. Zbiór pietruszki
  8. Kombajn do zbioru ziemniaków
  9. Plantacja brokułów

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności