W minionym tygodniu w Poznaniu belgijska firma Globachem zorganizowała spotkanie prasowe, z okazji rejestracji w Polsce 50 produktu ze swojej oferty. Firma ta została założona w 2000 r. przez Koen’a Quaghebeur oraz Els Paesmans w Sint-Truiden w Belgii. Zajmuje się ona środkami ochrony roślin. Początkowo działała głównie na lokalnym rynku, ale z roku na rok zaczęła szybko się rozwijać i obecnie zatrudnia ponad 70 osób, a jej roczny obrót wynosi ponad 650 mln zł. Jak informował Mateusz Cieśla – ekspert techniczny ds. badań w firmie Globachem, preparaty z ich oferty dystrybuowane są na całym świecie, a głównie w Europie.
Marek Jagusz z Globachem – Regulatory Affairs w rejonie Europy Centralnej i Wschodniej, informował, że firma pomaga rolnikom w optymalizacji produkcji przez rozwój, rejestrację oraz międzynarodową dystrybucję szerokiej gamy produktów generycznych oraz nowych środków ochrony roślin. Firma posiada rejestrację ok. 1000 produktów i dysponuje nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym magazynem zdolnym do przechowywania 14 tys. m3 produktów.
Roczna produkcja firmy to 14 200 000 litrów środków ochrony roślin. Firma jednak nie prowadzi sprzedaży bezpośredniej dla rolników, dlatego nie jest tak znana tak jak inni producenci agrochemikaliów. Na polskim rynku produkty firmy Globachem wprowadza trzech głównych partnerów: Agrosimex, Belchim oraz Sumi Agro.
Marek Jagusz podkreślał, że najważniejsze działy firmy to rozwój produktów i dopuszczenie do obrotu. Firma współpracuje też z uniwersytetami i instytutami badawczymi oraz z innymi przedsiębiorstwami z branży agrochemicznej.
W minionym roku Globachem przejął brytyjską firmę badawczą, tworząc spółkę córkę o nazwie Globachem Discovery zajmującą się poszukiwaniem nowych substancji aktywnych.
Poza tworzeniem samych generyków, dział Generics+ zajmuje się ich wzbogacaniem o dodatkowe substancje aktywne, poszukiwaniem nowych bardziej efektywnych formulacji czy poszerzaniem zakresu stosowania na inne uprawy. Przykładem takich produktów może być herbicyd Diflanil (s.cz. diflufenikan) w uprawach sadowniczych. Środek Pomax (fludioksonil i pyrimetanil – nowa kombinacja substancji aktywnych w preparacie zabezpieczającym przed chorobami przechowalniczymi czy herbicyd Jura (prosulfokarb i diflufenikan). Przykładem rozszerzenia etykiety jest insektycyd Atilla, który skutecznie zwalcza miodówkę gruszową oraz zapobiega rozwojowi niektórych chorób grzybowych.
Spośród herbicydów zarejestrowanych w uprawie warzyw i ziemniaków Globachem produkuje np. Globagran (s.cz. bentazon), Quad-Glob (s.cz. dikwat), Roxy, Fidox (prosulfokarb), Maceta (s.cz. chizalofop-P-etylowy). Spośród fungicydów Globachem jest producentem preparatu Globaztar-Conclude Zaftra AZT (s.cz. azoksystrobina) czy Difcor – Difo (s.cz. difenokonazol). Firma znana jest również z regulatorów wzrostu stosowanych w sadach np. Globaryll (6-benzyladenina), Gibb Plus (s.cz. gibereliny GA 4 + 7) oraz Platina (L-tryptofan).
Mateusz Cieśla – ekspert techniczny ds. badań opowiedział o doświadczeniach prowadzonych przez firmę. Wyjaśniał, że firma Globachem zajmująca się głównie produktami generycznymi stale rozwija własne badania. W minionym roku w Polsce wykonano ponad 200 doświadczeń, w 25 gatunkach upraw. Badania prowadzone są przede wszystkim w prywatnych firmach badawczych oraz państwowych instytutach.
Od kilku lat doświadczenia są prowadzone również poza Europą m.in. w kilku krajach Azji, w Brazylii, RPA czy Argentynie. Możliwości prowadzenia badań przez okrągły rok – wykorzystując różne strefy klimatyczne, pozwala na uzyskanie danych potrzebnych do podjęcia optymalnej decyzji dotyczącej rozwoju danego preparatu.
Ze względu na zaostrzenie norm pozostałości w produktach, w badaniach ważny jest również aspekt środowiskowy. Dużą uwagę zwraca się na produkty o szybkim rozkładzie substancji aktywnej w roślinie, ale równocześnie o wysokiej skuteczności.
Więcej szczegółów z tego spotkania przeczytają Państwo w najbliższych wydaniach miesięcznika “Warzywa“. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl
Aleksandra Andrzejewska