yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSeler kwitnie. Jak aktualnie wygląda sytuacja na polach?

Seler kwitnie. Jak aktualnie wygląda sytuacja na polach?

Tym razem przyjrzymy się uprawie selera. Kwiecień i maj to miesiące, które charakteryzowały się bardzo niskimi temperaturami. Dni były ponure i ciemne. Okazało się to kluczowe w kontekście sytuacji na plantacjach.

Na pojawianie się pędów kwiatostanowych w uprawie selera odmiana nie ma większego wpływu. Z naszych obserwacji wynika, że w kwiat wybijają wszystkie odmiany i zdarza się to w niektórych rejonach Polski dość często. Warto również zaznaczyć, że nie ma tutaj znaczenia czy rozsada została kupiona, czy zrobiona we własnym zakresie.

Seler kwitnie regionami. W południowej Polsce w zależności od pola jest to od 10% do nawet 40%. W Kaliszu i Łęczycy obecnie nie zaobserwowano roślin z pędami kwiatostanowymi. Warto zauważyć, że na południu kraju zjawisko to występuje na wszystkich plantacjach selera, które założono pod koniec marca. Do jarowizacji roślin przyczyniły się mrozy, które wystąpiły na początku sezonu.

Idąc dalej, kwitnienie obserwuje się również poza granicami naszego kraju. W Holandii i Belgii kwiatostany widoczne są na 30-60% pola. Tyczy się to jednak producentów, którzy posadzili warzywo przed 20 kwietnia i nie okryli swoich upraw, co jest rzecz jasna bardzo ryzykowne. We Francji z kolei kwitnienie wynosi około 2%.

Jak sytuacja u Was?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl