yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSprawdzony kontakt na zarazę, alternariozę i mączniaka

Sprawdzony kontakt na zarazę, alternariozę i mączniaka

Zaraza, alternarioza czy mączniak, to choroby grzybowe, które co roku porażają wiele upraw warzywniczych. Zaraza ziemniaka i alternarioza szczególnie duże starty wywołują na niechronionych uprawach pomidora w gruncie oraz ziemniaka, natomiast mączniak rzekomy podstępnie redukuje plony cebuli.

Choroby takie jak: zaraza ziemniaka, alternarioza czy mączniak rzekomy występują na plantacjach od wielu lat i doświadczeni plantatorzy wiedzą, jak je zwalczać. Trzeba jednak uważać, ponieważ gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe, jakie obserwujemy w ostatnich latach powodują, że do infekcji może dochodzić wcześniej i wówczas rozwój choroby może być nieprzewidywalnie szybki.

W minionym sezonie pierwsze infekcje zarazy ziemniaka na ziemniaku, w niektórych rejonach Polski notowano już na początku maja. Również infekcje alternariozy obserwowane są w uprawie ziemniaka coraz wcześniej. Planując ochronę, do pierwszych zabiegów warto sięgać po środki o działaniu systemicznym, ale już do kolejnych sprawdzonym rozwiązaniem od lat jest preparat POLYRAM 70 WG, którego substancją czynną jest metiram. Jest to preparat o działaniu kontaktowym, który skutecznie zapobiega rozwojowi zarazy i alternariozy w ziemniaku.

Zaraza ziemniaka na pomidorze.

Podobnie, jak w uprawach ziemniaka, również w pomidorze gruntowym po pierwszych zabiegach środkiem systemicznym POLYRAM 70 WG pozwala na utrzymanie roślin w dobrej kondycji zdrowotnej. W uprawie pomidora odpowiednie zabezpieczenie roślin przed infekcją zarazy i alternariozy jest szczególnie ważne, zanim rośliny silnie się rozwiną. Zaniedbanie ochrony na tym etapie może spowodować rozwój patogenów na najstarszych liściach i gdy choroby się rozwiną trudno je zwalczyć, ze względu na problem z dotarciem cieczy roboczej do wszystkich części rośliny.

Objawy mączniaka rzekomego cebuli.

Mączniak rzekomy cebuli wymaga przede wszystkim skutecznej ochrony zapobiegawczej, ponieważ gdy na szczypiorze zaczyna się pojawiać charakterystyczny nalot grzybni to wiadomo, że do infekcji doszło 2 tygodnie wcześniej. Kontaktowy środek POLYRAM 70 WG pozwala na zapobiegawcze zabezpieczenie cebuli przed mączniakiem rzekomym.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl