• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZanieczyszczenie światłem z upraw szklarniowych jest nowym wyzwaniem w wielu częściach świata

Zanieczyszczenie światłem z upraw szklarniowych jest nowym wyzwaniem w wielu częściach świata

Wraz z rozwojem miast, sieci dróg i przemysłu rosło stopniowo zanieczyszczenie atmosfery światłem. Na zdjęciach satelitarnych widać jednoznacznie, że obecnie prym pod tym względem wiodą Europa i wschodnia część Stanów Zjednoczonych. Rozwój upraw doświetlanych sprawił, że również szklarnie stały się poważnym źródłem zanieczyszczenia światłem, uciążliwym dla lokalnych mieszkańców. 

Holandia dostrzegła problem wcześnie i wprowadziła bardzo szczegółowe przepisy dotyczące stosowania kurtyn zaciemniających. Mimo to nadal jest to jeden z najjaśniejszych krajów na świecie. Dzięki dużej gęstości zaludnienia i krajobrazowi nasyconemu autostradami, przemysłem i oświetlonymi szklarniami, kraj jest teraz pokryty grubą warstwą zanieczyszczenia świetlnego. Nawet w najbardziej przejrzyste noce tylko 10 procent gwiazd widocznych z Ziemi można zobaczyć z holenderskich miast.

Zanieczyszczenie światłem w Europie

Z przepisami dotyczącymi zanieczyszczenia światłem pochodzącym ze szklarni borykają się również Kanadyjczycy. W najbardziej wysuniętej na południe części Kanady leżącej nad jeziorem Erie w okolicach miasta Leamington w hrabstwie Essex znajduje się zagłębie szklarniowe. Świecące nocne niebo nad tym rejonem można zobaczyć z tak daleka, jak Michigan i Ohio w USA. Lokalny członek Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Kanady nazwał zanieczyszczenie światłem jako „skandaliczne” i stanowiące zagrożenie dla  Parku Narodowego Point Pelee.

okolice Leamington fot. Dax Melmer

Na początku grudnia ub.r. rada miasta Leamington, przyjęła uchwałę, która wymaga, między innymi, aby w szklarniach doświetlanych całkowicie zasłonić ściany boczne kurtynami zaciemniającymi od godziny przed zachodem słońca do godziny po wschodzie słońca. Istnieją również wymagania, aby kurtyny dachowe szklarni były zamykane w tych samych godzinach, chociaż operatorzy mogą otworzyć zasłony o 10% do godziny 2:00 i 6:00, aby uwolnić nadmiar wilgoci i ciepła. W Leamington kurtyny boczne muszą być zamontowane i gotowe do użytku do 1 kwietnia 2021. Egzekwowanie wymagań dotyczących kurtyny sufitowej rozpoczyna się 1 października.

„Staramy się to naprawić, ponieważ nasi mieszkańcy są wściekli” – powiedziała burmistrz Leamington Hilda MacDonald podczas debaty swojej rady, która odbyła się 8 grudnia. „Wpływa to na jakość życia naszych mieszkańców”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Za namową branży rada Leamington wcześniej opóźniła decyzję w tej sprawie, aby uzyskać więcej informacji zwrotnych od plantatorów i obywateli. Większość z 1300 mieszkańców, którzy odpowiedzieli, wezwała do 100-procentowego zasłonięcia ścian i dachów szklarni w nocy. Producenci argumentują, że 100-procentowe zamknięcie kurtyn nie jest możliwe, ponieważ szklarnie muszą być wentylowane, a stosowanie doświetlania jest konieczne ze względu na „realia kanadyjskich zim”.

fot. Dax Melmer

Ontario Greenhouse Vegetable Growers oświadczyło, że „pilnie pracuje nad identyfikacją rozwiązań technicznych” i zaangażowało Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich Ontario, Uniwersytet Windsor, Uniwersytet Guelph and Agriculture and Agri-Food Canada „w celu znalezienia rozwiązań, które mogą działać w wyjątkowym klimacie południowego Ontario. ”

na podstawie “Windsor Star” i “Light Pollution Map”

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl