Blokada centrum logistycznego Biedronki – czy to coś zmieni?

Zdjęcie - SAD24.pl

Kilkudziesięcioosobowa grupa producentów blokowała 25 stycznia  centrum logistyczne Biedronki położone w Parzniewie  a obsługujące sklepy w centralnej Polsce. Głównym celem tej akcji było pokazanie niezgody na politykę zakupową sieci handlowych i skandalicznie niskie ceny jakie uzyskują producenci. 

Protestujący sadownicy zrzeszeni w ZSRP wskazywali ze podczas gdy oni za jabłka otrzymują poniżej 1 PLN, z ten sam owoc klienci musza zapłacić w sklepie 3,5 PLN. Jak podkreślali protestujący  wybrali magazyn Biedronki jako symbol tego co dzieje się w większości sieci handlowych niezależnie od tego skąd pochodzi ich kapitał. Ta akcja to także odpowiedź na zapowiedzi zamrożenia ceny dostarczanych do sieci jabłek i to do końca sezonu 2022. 

Protestujący podkreślali także że na trudną sytuacje całego sektora zarówno owocowego jak i warzywnego wpływa nie tylko przewaga kontraktowa coraz bardziej dominujących w handlu  sieci handlowych , ale także rosnące koszty produkcji, przechowywania czy przygotowania do sprzedaży. Przypominali, iż od 1 stycznia straciliśmy kolejny po Rosji  ważny rynek zbytu dla naszych owoców i warzyw– Białoruś. 

Choć protestowali sadownicy to jednak podobne głosy padają także ze strony producentów warzyw – szczególnie jeśli porówna się koszty produkcji i  ceny zbytu na poziomie gospodarstw warzywniczych z cenami jakie płacą klienci w sklepach. Protest przebiegł pokojowo choć odbywał się w bardzo licznej asyście policji a cała akcja była zapowiedziana kilka dni wcześniej.  Blokada  zakończyła się po południu, strony ustaliły, że podejmą wspólne rozmowy pod koniec tygodnia. Pytanie tylko czy takie działanie przyniesie oczekiwane efekty? 

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności