Burak ćwikłowy w roli głównej

Firma Rijk Zwaan oraz Agros Nova zaprosiły dziś swoich klientów na spotkanie dotyczące nowoczesnej uprawy buraka ćwikłowego. Część wykładową zorganizowano w Woli Gosławskiej, a prezentację uprawy buraka ćwikłowego w gospodarstwie Cezarego Olejniczaka w Starym Waliszewie.

Spotkanie rozpoczął interesujący wykład, podczas którego Bart Hoorens – hodowca buraka ćwikłowego w firmie Rijk Zwaan mówił o kierunkach w jakich prowadzone są prace hodowlane. Podkreślił on, że prace te ukierunkowane są na hodowlę odmian mieszańcowych. Wszystkie doświadczenia prowadzone są w polu, ale ze względu na to, że firma Rijk Zwaan dostarcza nasiona na różne rynki na świecie, również hodowla prowadzona jest w różnych lokalizacjach. Poza Europą jest to Brazylia, Indie i Australia. Spośród cech, jakie są pożądane w hodowli tego warzywa specjalista zaznaczył przede wszystkim wysoką zawartość betaniny, a także odporność na choroby.

Spotkanie w Woli Gosławskiej

Zainteresowaniem cieszył się także wykład Roberta Bartkowskiego o nowoczesnej uprawie buraków ćwikłowych. Mówił on m.in. o potrzebie starannej uprawy gleby, ale też o doborze odpowiednich nasion (ważna jest kiełkowość kłębków w poszczególnych kalibrażach) i ich prawidłowym wysiewie. specjalista zaprezentował przykłady, jak wygląda produkcja buraka ćwikłowego np. w Wielkiej Brytanii czy Francji. Wspomniał również o możliwości uprawy buraka w systemie bezorkowym Strip Till, z wykorzystaniem maszyn z firmy Czajkowski, a także o możliwości uprawy buraka z rozsady.

Sebastian Przedzienkowski z firmy Yara Poland przedstawił ofertę nawozów do upraw warzywniczych. Mówił m.in. o zaletach stosowania nawozu YaraMila Complex oraz o możliwościach dolistnego dokarmiania roślin nawozami z serii Kristalon. Polecał produkt YaraVita Brassitrel – jako źródło skutecznego dostarczania mikroskładników.

Uczestnicy spotkania na polu produkcyjnym

Gospodarz spotkania Cezary Olejniczak oprócz buraka ćwikłowego uprawia pomidora i ogórka gruntowego dla firmy Maspex. Siedziba tego zakładu znajduje się w firmie Agros Nova w Łowiczu, jest on członkiem Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu. W przypadku buraka ćwikłowego uprawia tylko odmianę Monty F1, ponieważ takie są wymagania odbiorcy. W tym roku ze względu na suszę niezbędne było nawadnianie. Na polu zastosowano 3 sposoby nawadniania – kroplowe, za pomocą zraszaczy oraz deszczownią szpulową. W uprawie wykorzystano nawozy z firmy Yara. Producent był zadowolony z uzyskanych efektów. W przypadku ogórka udało mu się zebrać ok. 130 t/ha, a w buraku liczy, że plony przekroczą 120 t/ha.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności