• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBurak ćwikłowy w roli głównej

Burak ćwikłowy w roli głównej

Firma Rijk Zwaan oraz Agros Nova zaprosiły dziś swoich klientów na spotkanie dotyczące nowoczesnej uprawy buraka ćwikłowego. Część wykładową zorganizowano w Woli Gosławskiej, a prezentację uprawy buraka ćwikłowego w gospodarstwie Cezarego Olejniczaka w Starym Waliszewie.

Spotkanie rozpoczął interesujący wykład, podczas którego Bart Hoorens – hodowca buraka ćwikłowego w firmie Rijk Zwaan mówił o kierunkach w jakich prowadzone są prace hodowlane. Podkreślił on, że prace te ukierunkowane są na hodowlę odmian mieszańcowych. Wszystkie doświadczenia prowadzone są w polu, ale ze względu na to, że firma Rijk Zwaan dostarcza nasiona na różne rynki na świecie, również hodowla prowadzona jest w różnych lokalizacjach. Poza Europą jest to Brazylia, Indie i Australia. Spośród cech, jakie są pożądane w hodowli tego warzywa specjalista zaznaczył przede wszystkim wysoką zawartość betaniny, a także odporność na choroby.

Spotkanie w Woli Gosławskiej

Zainteresowaniem cieszył się także wykład Roberta Bartkowskiego o nowoczesnej uprawie buraków ćwikłowych. Mówił on m.in. o potrzebie starannej uprawy gleby, ale też o doborze odpowiednich nasion (ważna jest kiełkowość kłębków w poszczególnych kalibrażach) i ich prawidłowym wysiewie. specjalista zaprezentował przykłady, jak wygląda produkcja buraka ćwikłowego np. w Wielkiej Brytanii czy Francji. Wspomniał również o możliwości uprawy buraka w systemie bezorkowym Strip Till, z wykorzystaniem maszyn z firmy Czajkowski, a także o możliwości uprawy buraka z rozsady.

Sebastian Przedzienkowski z firmy Yara Poland przedstawił ofertę nawozów do upraw warzywniczych. Mówił m.in. o zaletach stosowania nawozu YaraMila Complex oraz o możliwościach dolistnego dokarmiania roślin nawozami z serii Kristalon. Polecał produkt YaraVita Brassitrel – jako źródło skutecznego dostarczania mikroskładników.

Uczestnicy spotkania na polu produkcyjnym

Gospodarz spotkania Cezary Olejniczak oprócz buraka ćwikłowego uprawia pomidora i ogórka gruntowego dla firmy Maspex. Siedziba tego zakładu znajduje się w firmie Agros Nova w Łowiczu, jest on członkiem Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu. W przypadku buraka ćwikłowego uprawia tylko odmianę Monty F1, ponieważ takie są wymagania odbiorcy. W tym roku ze względu na suszę niezbędne było nawadnianie. Na polu zastosowano 3 sposoby nawadniania – kroplowe, za pomocą zraszaczy oraz deszczownią szpulową. W uprawie wykorzystano nawozy z firmy Yara. Producent był zadowolony z uzyskanych efektów. W przypadku ogórka udało mu się zebrać ok. 130 t/ha, a w buraku liczy, że plony przekroczą 120 t/ha.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl