AktualnościKolejne spotkania i kolejne zapewnienia...

Kolejne spotkania i kolejne zapewnienia…

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przebywał w poniedziałek na terenie Mazowsza. Rozmowy z rolnikami odbywały się w trzech miejscowościach: w Zakrzewie-Kopijkach, Starym Lubiejewie i w Brańszczyku.

Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027

Od nowego roku wejdą regulacje dotyczące nowej Wspólnej Polityki Rolnej w kolejnej perspektywie finansowej. Wicepremier przedstawił główne założenie Planu Strategicznego. Zwrócił uwagę na środki zwiększające dochody w gospodarstwie, które można otrzymać w ramach realizacji ekoschematów. Podkreślił przy tym, że te działania są dobrowolne, ale wynikające z nich wymagania są możliwe do spełnienia, bo już np. realizowane jest działanie dobrostan zwierząt. Szef resortu zachęcał do sięgania po te instrumenty wsparcia.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner
Wnioski z KPO

Rolników interesowały również możliwości i warunki otrzymania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Obecnie są to działania dotyczące wymiany pokryć dachowych, w których stosowano materiały szkodliwe dla środowiska oraz działania związane z przetwórstwem.

Nawozy

W trakcie rozmów z rolnikami poruszany był także temat wysokich cen nawozów. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że Polska jako jedyny kraj zastosowała dopłaty do nawozów. Na ten cel przeznaczone zostały blisko 4 mld złotych. Szef resortu rolnictwa zapewnił ponadto rolników, że trwają prace związane z zapewnieniem akceptowalnych cen nawozów.

Spotkania z rolnikami i ich wpływ na sytuację

Spotkania w gospodarstwach oraz spotkania z rolnikami to w ostatnich miesiącach dość częste zjawisko. Wielu producentów uważa jednak, że nie mają one realnego wpływu na poprawę sytuacji i są narzędziem w drodze do poprawy wizerunku. Nieustannie słyszymy bowiem te same zapewnienia a warunki na wsiach tylko się pogarszają…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zdaniem H. Kowalczyka owe spotkania w różnych miejscach w Polsce wnoszą bardzo dużo dobrych rzeczy. „Pojawiają się pomysły, sugestie, problemy, których z Warszawy możemy nie zauważać. Takie spotkania są bardzo pożyteczne” – mówi minister w rozmowie w PolskieRadio24.

Co o tym sądzicie?

Źródło: MRiRW / Twitter Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl