yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKonsumenci płacą coraz więcej za warzywa. Czy wkrótce będą towarem luksusowym?

Konsumenci płacą coraz więcej za warzywa. Czy wkrótce będą towarem luksusowym?

Podczas gdy ceny dla producentów żywności spadają i nie gwarantują zysków, to konsumenci płacą coraz więcej. Problem dotyczy zarówno Polski i Niemiec. Eksperci ostrzegają, że owoce i warzywa mogą już być nieosiągalne dla najuboższych Niemców.

Niemieckie organizacje prospołeczne obawiają się, że owoce i warzywa staną się dla najuboższych Niemców towarem luksusowym. Wzrost cen detalicznych jest obserwowany także za Odrą. Coraz częściej mówi się, że owoce i warzywa mogą być towarem nieosiągalnym dla najuboższych mieszkańców zachodniej Europy.

Z czego może wynikać ta sytuacja? Przede wszystkim z dominującej pozycji dużych sieci handlowych. Tak samo jak w Polsce, również w Niemczech wykorzystują one swoją przewagę kontraktową. Istotne znaczenie ma także zbyt duża liczba podmiotów pośredniczących w handlu płodami rolnymi, czyli zbyt długich łańcuch dostaw. W efekcie różnice w cenie na półce, a cenie dla producenta są coraz większe.

W Polsce również ceny detaliczne są nierzadko wyższe od cen skupu o 100%, 200% czy 300%. Źródła problemu są takie same. Rozwiązań jak na razie brak. Bez wątpienia pomógłby eksport polskich owoców i warzyw na zachód Europy. Niestety pomimo przynależności Polski do strefy wolnego handlu od 2004 roku, eksport na zachód nadal jest znikomy.

Ceny żywności w sierpniu wzrosły w Niemczech o 4,6% rok do roku. W tym samym czasie konsumenci musieli ostatnio płacić za warzywa o 9% więcej niż rok temu. Ceny owoców wzrosły o 2,5%. Równocześnie niemieccy rolnicy strajkowali, żeby co najmniej połowa ceny detalicznej trafiała do producentów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

źródło: tagesschau.de

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl