yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKrajowe ogórki szklarniowe coraz mniej zauważalne

Krajowe ogórki szklarniowe coraz mniej zauważalne [14.12.2022]

Wśród ofert na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach możemy napotkać zarówno ogórki od polskich producentów, jak i te z importu. Jak kształtują się aktualne ceny w obu przypadkach?

Koszty, koszty, koszty… To właśnie ta kwestia wpłynęła w znaczącym stopniu na niższą podaż krajowych warzyw w sezonie grzewczym. Surowce są bowiem zdecydowanie droższe, przez co niewielu producentów postanowiło zaryzykować i założyć uprawy na okres zimy.

Aktualnie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach zdecydowaną większość podaży stanowią ogórki z importu. Krajowe warzywo co prawda również jest w ofercie, jednak mówimy tutaj o bardzo małej ilości. Stawki w przypadku polskiego produktu oscylują na poziomie 13,00-14,00 zł za kilogram.

Głównym konkurentem dla polskich ogórków jest warzywo pochodzące z Ukrainy. Importerzy sprzedają je w cenach zbliżonych do tych, które osiągają lokalni producenci.

Spośród reszty dostawców możemy wyróżnić Turcję, skąd sprowadzane są ogórki wyglądem przypominające warzywo z gruntu. Oprócz tego znajdziemy również produkty pochodzące z nieco bardziej niespotykanych krajów, przykładowo z Albanii.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno część producentów rozważała założenie upraw na okres zimowy. Koszty wywoływały jednak dużą niepewność, co znalazło odzwierciedlenie w bardzo niskiej podaży, gdyż znacząca część rolników wstrzymała produkcję.

Patrząc z perspektywy czasu była to dość rozsądna decyzja. Na rynku występuje bowiem szeroka gama produktów z krajów, gdzie koszty produkcji są zdecydowanie niższe, co finalnie przyczynia się do ich niższych cen. Zwiększona podaż mogłaby skutkować problemami w sprzedaży i koniecznością obniżenia stawek.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl