yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNiska dostępność nawozów na krajowym rynku, dopłaty oraz ceny…

Niska dostępność nawozów na krajowym rynku, dopłaty oraz ceny…

Sytuacja na rynku nawozowym w ostatnim czasie nie kieruje się w korzystną dla producentów stronę. Nieustannie informowani jesteśmy o podwyżkach, a na wielu składach surowca brakuje. Na dodatek, wypłata wsparcia nawozowego przeciąga się w czasie i co gorsza… Wielu rolników otrzymuje odmowy.

Zakup wystarczającej ilości nawozów wiąże się na ten moment z wieloma nieprzyjemnościami. Zaczynając na cenach surowca i kończąc na jego dostępności… Na przestrzeni niecałych dwóch miesięcy byliśmy bowiem świadkami kilku aktualizacji cenników, które za każdym razem oddalały się od akceptowalnego poziomu. Producenci napotykali również problemy z zakupem. Wiele składów informowało o brakach, przez co pozyskanie surowca stawało się niemałym problemem. Jak się okazuje, dostępność wciąż nie uległa poprawie. KRIR informuje, że tyczy się to w szczególności nawozów wieloskładnikowych, które zapewniają optymalne dla roślin proporcje składników odżywczych. Zaburzenia te mogą wpłynąć zarówno na niższą jakość, jak i ilość plonów.

Idąc dalej, warto zwrócić uwagę na dopłaty do nawozów. Jak wskazuje KRIR, wielu rolników licząc na obiecaną przez Rząd RP dopłatę do zakupu nawozów nie rezygnowało z nawożenia. Gospodarze Ci zainwestowali duże pieniądze w zakup surowca z nadzieją na szybki zwrot części środków w postaci dopłaty od państwa, by móc je ponownie zainwestować. Kwestia ta wydaje się być szczególnie istotna w otaczających nas warunkach. Osiągnięcie tej samej ilości plonów w tym i przyszłych sezonach pozwoli bowiem zapewnić bezpieczeństwo Europy i świata. Wsparcie jest również bardzo ważne ze względu na samych producentów, którzy zmagają się z niezwykle trudnymi warunkami przy produkcji warzyw, owoców czy chociażby zbóż.

Niestety, wielu rolników zamiast wsparcia otrzymuje odmowę. Czym jest to spowodowane? Część producentów zdecydowała się bowiem na przesłanie wniosku pocztą. W efekcie dokument trafił do urzędu po wyznaczonym terminie, czyli 31 maja. Mimo apeli ze strony producentów, stanowisko Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do tej pory nie uległo zmianie. Niesprawiedliwym wydaje się fakt, że w tak trudnym dla rolnictwa okresie, część producentów zostanie porzucona bez udzielenia pomocy na wzgląd opóźnień związanych z okresem potrzebnym na dostarczenie przesyłki… Dopłaty do nawozów to przecież wsparcie dla rolników. Skąd więc wynika niechęć do nagięcia przepisów, które początkowo były najwyraźniej nie do końca jasne…

Ile pieniędzy dotychczas przekazała ARiMR? W okresie trwania naboru do Agencji wpłynęło 427 tys. wniosków. Oszacowano, że maksymalna kwota konieczna do realizacji programu wynosi 3,5 mld zł. Z racji, że pula środków na ten cen wynosiła 3,9 mld zł, współczynnik korygujący nie jest stosowany. Z danych opublikowanych przez ARiMR wynika, że do 12 sierpnia blisko 272 tys. rolników otrzymało z tytułu pomocy ponad 1,67 mld zł. W ramach przypomnienia, wypłata środków rozpoczęła się 11 lipca.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: KRIR, ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl