yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościProtesty rolnicze, o których słyszał cały świat

Protesty rolnicze, o których słyszał cały świat

Napięta sytuacja w Holandii ciągnie się już niemal od dwóch miesięcy. Tamtejsi producenci w obawie o przyszłość swoich gospodarstw nieustannie demonstrują na terenie całego kraju. Strajki nie słabną. Wręcz przeciwnie… Wraz z biegiem czasu są coraz bardziej zdecydowane. Jak przedstawia się sytuacja na ten moment?

Protesty rolników w Holandii rozpoczęły się na początku czerwca. Powodem takich działań był rządowy plan ograniczenia emisji azotu do poziomu, który byłby równoznaczny z upadkiem wielu gospodarstw. Oliwy do ognia dolały również wypowiedzi polityków. Padło bowiem stwierdzenie, że nie ma przyszłości dla wszystkich… Od pierwszego strajku minęły już prawie dwa miesiące. Okres ten może wydawać się dość długi, jednak nie dla holenderskich producentów. Bezczynność oznaczałaby akceptację rządowych warunków oraz likwidację gospodarstw. Tak więc, tamtejsi rolnicy nie poddają się i wciąż walczą o swoją przyszłość. Sytuacja wpłynęła również na podejście wielu konsumentów, którzy dostrzegając zagrożenie, przyłączyli się do protestujących. W zagranicznych mediach coraz częściej słyszy się natomiast o tym, że rząd stracił kontrolę. Jakich działań podejmują się uczestnicy protestów?

Blokady na drogach, sterty wyrzuconych śmieci, podpalone bele siana oraz odwrócone flagi Holandii… To zaledwie niewielka część tego, co możemy ujrzeć w całym kraju. Producenci dzień w dzień blokują drogi, uniemożliwiając przejazd w wielu regionach. Widok palących się bel siana czy przeróżnych odpadów to również dość częste zjawisko. Jak natomiast policja reaguje na takie działania? Policja w znacznie większej części przypadków nie jest w stanie zweryfikować, kto jest sprawcą. Dlatego też aresztowania rolników to rzadkie zjawisko. Warto również przytoczyć powiedzenie „w grupie siła”. Odnosi się ono do blokad drogowych. Funkcjonariusze nie są w stanie zmusić producentów siłą, więc pozostaje im tylko rozmowa. Protestujący natomiast nie zamierzają się poddawać. Niestety, nie jest to regułą. Na przestrzeni miesiąca miały również miejsce przykre sytuacje. Niewątpliwie możemy do nich zaliczyć momenty, w których policja w nieuzasadniony sposób użyła broni palnej…

Obserwując aktualne warunki w kraju i na świecie, sytuacja w Holandii wydaje się dla nas dość istotna. Co prawda, Polacy i Holendrzy zmagają się z nieco innymi problemami, jednak wypracowane przez nich rozwiązania mogą okazać się przydatne i dla nas. W Polsce od początku roku odbyło się już kilka strajków. Niestety, żaden z nich nie przyniósł zamierzonego efektu, a sytuacja na wsi wciąż jest niedopuszczalna. Nasi rozmówcy wskazują, że Holendrzy pokazują nam, jak prawidłowo powinno to wyglądać… Działania tamtejszych producentów mogą wydawać się dość radykalne, jednak walczą oni o swoją przyszłość. Czy można ich za to winić? Napięta sytuacja w Holandii najprawdopodobniej utrzyma się do czasu, gdy rząd zdecyduje się zrozumieć i wesprzeć rolników. Tymczasem, wciąż będziemy świadkami odwróconej flagi Holandii, wywieszanej w coraz większej ilości miejsc, która stała się symbolem protestu.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl