yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRóżne oblicze ziemniaka

Różne oblicze ziemniaka

29 sierpnia w Szczytnikach k. Proszowic (woj. małopolskie) odbył się Dzień Ziemniaka, którego organizatorami były firmy Agrico Polska oraz firma KAW-2 Krzysztof Musiał i gospodarstwo pana Łukasza Rózgi, przy współudziale firm: AgroJurek, Chemirol, Timac Agro. Na poletka pokazowe przybyło wielu producentów ziemniaka jadalnego i przemysłowego.

Na poletkach pokazowych w Szczytnikach zaprezentowano 12 odmian ziemniaka. Artur Szadkowski, Dyrektor Handlowy firmy Agrico Polska, mówił m.in. o sytuacji uprawy tego gatunku w Polsce i Europie Zachodniej. – Brak opadów deszczu i wysoka temperatura powietrza wpływają na obniżenie plonów. Kalkuluje się, że w Europie Zachodniej plony ziemniaka będą o 25-35% niższe w porównaniu do ubiegłych lat. Godne uwagi jest to, że w Polsce będzie brakowało sadzeniaka z importu. Jednakże dla krajowych producentów ziemniaka, którzy profesjonalnie podchodzą do tej uprawy, to będzie dobry rok, ponieważ cena pójdzie w górę. Ci, którzy mają możliwość przechowywania, polecam by nie sprzedawać ziemniaków bezpośrednio po zbiorze, lecz zaczekać z powodzeniem do początku przyszłego roku. 

Krzysztof Szymański, reprezentujący firmę Agrico Polska, szczegółowo omówił odmiany ziemniaka jadalnego i przemysłowego, na wczesne i późne nasadzenia. – W najbliższym czasie będzie problem z sadzeniakiem. W bieżącym sezonie warunki atmosferyczne dały się we znaki, rośliny nie zawiązały odpowiednio, plony na pewno będą niższe w porównaniu do ubiegłych lat. Na tym poletku sadzeniaki posadzono 29 kwietnia. Pierwszy opad deszczu w regionie Proszowic pojawił się na przełomie czerwca. Po tym czasie, niektóre odmiany zaczęły ponownie zawiązywać bulwy. Sztandarowym produktem naszej firmy jest bardzo wczesna odmiana Riviera. Rośliny tworzą owalne bulwy, o żółtej skórce i jasnożółtym miąższu. Nowością holenderskiej firmy Agrico jest bardzo wczesna odmiana Arrow. o owalno-podłużnych bulwach, żółtej skórce i kremowo-białym miąższu. Polecana do obierania mechanicznego i mycia, chętnie pozyskiwana przez supermarkety. Wyróżnia się wysokim plonem handlowym i wyrównanymi bulwami. Kolejną nowością jest odmiana Ranomi, o żółtym zabawieniu skórki i miąższu. Bardzo smaczna. Jest to nasza propozycja dla sieci handlowych. Rośliny charakteryzują się wysoką odpornością na suszę oraz parcha zwykłego. Wysoką zdrowotnością odznaczają się również plenna odmiana Esmee. Rośliny tworzą atrakcyjne, duże bulwy, o czerwonej skórce i żółtym miąższu; osiąga wysokie plony, nadaje się do mycia, jest doskonała w smaku. Z odmian średnio wczesnych polecam nową odmianę Constance. Ciekawostką jest odmiana Salad Blue, o fioletowej skórce i miąższu, chętnie zaopatrywana przez restauracje – mówił K. Szymański.

Michał Książek z firmy Timac Agro omówił szczegółowo program nawożenia na plantacji ziemniaka w Szczytnikach.

Przedstawiciel firmy Chemirol informował producentów ziemniaka o programie ochrony roślin, jakie zastosowano na poletku pokazowym w Szczytnikach. Z oferty herbicydów wyróżnił m.in. Rimel 25 SG, przeznaczony do powschodowego zwalczania niektórych chwastów jedno- i dwuliściennych. Z fungicydów polecano środek Planet 72 WP. Z kolei do zwalczania stonki rekomendowano środek Apis 200 SE.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ciekawym punktem spotkania był pokaz pracy ciągnika Fendt 718 Vario (silnik 6-cylindrowy, o mocy 180 KM, z przekładnią bezstopniową) z pługiem obrotowym, czterokorpusowym firmy Kuhn, który zaprezentował Łukasz Pudo z firmy AgroJurek.

Więcej już wkrótce na łamach miesięcznika “Warzywa

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Tekst, filmy i fot. Anna Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl