yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSycylia: Wirus ToBRFV wymknął się spod kontroli

Sycylia: Wirus ToBRFV wymknął się spod kontroli

Zidentyfikowany na Sycylii po raz pierwszy w październiku 2018 r. wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV) rozprzestrzeniał się błyskawicznie na terytorium prowincji Agrigento na Sycylii. „Dokładnie dwa lata po pierwszym raporcie sytuacja wymyka się spod kontroli, jeśli chodzi o pomidory do bezpośredniego spożycia w uprawach pod osłonami. W tym przypadku można oszacować, że ok. 40-45% roślin jest obecnie zakażonych ToBRFV ”, ostrzega Walter Davino, profesor patologii roślin na Uniwersytecie w Palermo. 
 

Konsekwencje porażenia uprawy są znaczące i nagłe. Dość powiedzieć, że „jedna roślina, może zainfekować nawet 70% upraw szklarniowych w ciągu zaledwie trzech miesięcy” – wynika z danych zebranych do tej pory przez zespół badawczy koordynowany przez Davino. Dodaje: „ToBRFV może również doprowadzić chore rośliny do ograniczenia wielkości zbiorów, nawet o 30-40% w porównaniu z roślinami zdrowymi”
 

Rośliny z objawami infekcji należy zawsze usuwać profilaktycznie, warto też niszczyć sąsiednie rośliny. Jednak aby uniknąć dalszego rozwoju wirusa, sycylijscy plantatorzy muszą przestrzegać także innych prostych zasad. „Oczywiście, podstawą jest zdrowy materiał nasadzeniowy i czysty obiekt. Konieczne jest również przydzielenie pracowników do szklarni, ponieważ wirus ten jest wysoce zaraźliwy i łatwo przenosi się mechanicznie. Warto także unikać rotacji pracowników między gospodarstwami w trakcie sezonu.

„Z tych samych powodów zaleca się noszenie jednorazowych fartuchów, rękawiczek i ochraniaczy na buty przez każdą osobę wchodzącą do szklarni. Alternatywnie, fartuch może być również uszyty z tkaniny, o ile jest prana zawsze na koniec każdego dnia ”.
 
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, należy zadbać o właściwą, odpowiedzialną postawę plantatorów. „W przeszłości wiele gospodarstw nie zgłaszało przypadków ToBRFV ze względu na przekonanie, że jest to patogen kwarantannowy, co jest absolutnie nieprawdą – wyjaśnia profesor patologii roślin. – Istniała zatem bezpodstawna obawa przed zamknięciem plantacji lub całkowitą utratą zbiorów. ToBRFV jest patogenem umieszczonym na liście ostrzeżeń UE, co oznacza, że ​​decyzje dotyczące powstrzymania są odsyłane do poszczególnych państw członkowskich ”.
 
Ogólny kontekst jest jednak niepokojący i tylko badania genetyczne firm nasiennych na tym etapie będą w stanie dać łańcuchowi dostaw sycylijskich pomidorów szansę przezwyciężenia nowego wirusa. Jednak nie będzie to krótka podróż. „Zwykle mija 5-8 lat od momentu pojawienia się nowej choroby wirusowej, aż do znalezienia odpornych lub przynajmniej tolerancyjnych odmian, wydajnych z punktu widzenia agronomicznego i produkcyjnego punktu widzenia.
źródło italiafruit.net
 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl