yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSytuacja ogórków i pomidorów na rynku. Zmiany zarówno w cenach jak i...

Sytuacja ogórków i pomidorów na rynku. Zmiany zarówno w cenach jak i podaży [22.07.2022]

Sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach w ostatnich dniach uległa niemałym zmianom. Podaż ogórków gruntowych zwiększyła się, co negatywnie wpłynęło na ceny. Ogórki szklarniowe wciąż oscylują na nieco wyższym poziomie, jednak ich ilość powraca do poprzedniego stanu. Natomiast jeśli chodzi o pomidory, ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. Jak przedstawia się sytuacja w poszczególnych przypadkach?

Zacznijmy od ogórków gruntowych. Początki handlu, kiedy podaż nie była na tyle znacząca, wiązały się z nieco wyższym wynagrodzeniem rzędu 5,00-6,00 zł za kilogram. Na ten moment ilość warzywa na rynku dość mocno się zwiększyła, co pociągnęło za sobą ceny, które są mniej korzystne dla producentów. Mniejsze sztuki ogórków, które mogą zostać przeznaczone na korniszony, sprzedawane są w detalu po 4,00-4,50 zł. Dotyczy to jednak najmniejszych sztuk a za całą resztę w handlu hurtowym możemy liczyć na stawki oscylujące w granicach 3,00 zł.

Idąc dalej, zmiany dotyczą również ogórków szklarniowych. Co prawda ich cena jest nieco wyższa niż w ubiegłych tygodniach, co jest spowodowane załamaniem się podaży na rynku, jednak sytuacja zdaje się ulegać zmianie. Dziura podażowa była spowodowana trudnościami w uprawach, które wynikały z upalnych i niesprzyjających wzrostowi dni. Niemniej, towar ponownie zaczął napływać w dość dużych ilościach. Porównując stan z poprzednim tygodniem, stawki zaczęły kierować się w stronę niższej poprzeczki. Aktualnie oscylują na poziomie 4,00-4,50 zł za kilogram. Producenci wskazują, że w najbliższym czasie kwestia niższych cen dalej będzie się pogłębiać, gdyż kolejne partie ogórka ze szklarni trafią na dniach do sprzedaży.

Sytuacja, jeśli chodzi o pomidory, wydaje się być stabilna. Stawki pozostają na dość zbliżonym poziomie porównując do tygodnia ubiegłego. Wynagrodzenie, na które mogą liczyć producenci pomidorów szklarniowych, przedstawiają się w granicach 18,00-24,00 zł za 6 kilogramowy karton. Zadziwiające jest jednak, że podaż pomidora czerwonego delikatnie się zmniejszyła, co wpłynęło na nieco wyższy poziom cen niż w przypadku pomidora malinowego. Stawki zaczynają się bowiem od nieco wyższych cen minimalnych (20,00 zł), jednak kończą również na 24,00 zł. W sprzedaży detalicznej niektórzy producenci oczekują natomiast wynagrodzenia rzędu 30,00 zł.

Na rynku pojawiły się również pomidory tunelowe z gruntu. Producenci wskazują, że na warzywo spoza tuneli będzie trzeba poczekać jeszcze około 10 dni. Na ten moment wiele zależy od podaży. W przypadku, gdy ofert jest wiele, rolnicy mogą spodziewać się cen rzędu 2,50-3,00 zł za produkt z wadami i 4,00 zł za produkt wysokiej jakości. Natomiast w przypadku niskiej podaży możemy przyjąć przedział cenowy na poziomie 4,00-4,50 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl