• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSytuacja papryki na rynku hurtowym Bronisze. Import z Holandii to przeszłość?

Sytuacja papryki na rynku hurtowym Bronisze. Import z Holandii to przeszłość? [05.08.2022]

Ostatni tydzień przyniósł niemałe zmiany na rynku hurtowym w Broniszach. W wyniku zwiększającej się podaży oraz niestabilnego popytu stawki oferowane producentom w ramach wynagrodzenia kształtują się niestety na niższym poziomie. Taki stan rzeczy nie pozostał jednak bez wpływu również na import. Czego możemy się więc spodziewać w handlu hurtowym?

Okres wakacyjny daje się we znaki producentom w znaczącym stopniu. Sprzedaż jest dość nieregularna, co z kolei wpływa na wahania cen. Co jest tego powodem? Wielu konsumentów decyduje się bowiem na wyjazd z dużych miast. Obroty w lokalnych sklepikach i warzywniakach spadają, a należy pamiętać, że to właśnie właściciele takowych przedsiębiorstw są naszymi głównymi odbiorcami. Znajduje to swoje odzwierciedlenie na rynku, gdzie w niektórych dniach zainteresowanie jest niemal zerowe. Niski popyt zmusza z kolei rolników do obniżek…

Jak to wygląda w cenach? Zacznijmy od papryki żółtej. Producenci, którzy posiadają warzywo we wspomnianym kolorze mogą liczyć na stawki rzędu 7,00-7,50 zł za kilogram w hurcie. Mówiąc natomiast o sprzedaży detalicznej można spodziewać się cen na poziomie 8,00-9,00 zł za kilogram, niemniej, wszystko uzależnione jest od aktualnej sytuacji na rynku.

Znacznie niższe stawki otrzymują niestety Ci, którzy oferują paprykę czerwoną. Ostatni tydzień przyniósł bowiem kolejne spadki. W handlu hurtowym ceny zaczynają się od nawet 4,50-5,00 zł za kilogram. Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną oscylują one w przedziale 6,00-6,50 zł.

Idąc dalej, niezmienna sytuacja tyczy się papryki zielonej. Stawki, których mogą oczekiwać producenci, kształtują się na ten moment zaledwie w granicach 3,00-4,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aktualna sytuacja niestety nie jest łatwa dla producentów. Jak widzimy powyżej, spadki cen następują z dnia na dzień… Co gorsza, szczyt podaży dopiero przed nami. Tymczasem, opłacalność upraw stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Dlaczego? Przyczyniają się do tego niejednokrotnie wspominane koszty produkcji, które w aktualnym roku są na bardzo wysokim poziomie. Aby kontynuować produkcję w przyszłych latach wymagane jest nieco wyższe wynagrodzenie. Niemniej… Na ten moment sytuacja kieruje się w zupełnie odwrotną stronę.

Mówiąc o handlu papryką możemy jednak wyróżnić pewne pozytywne zjawisko. O czym mowa? Polskie warzywo wyparło bowiem holenderski import z rynku. Aktualnie możemy natknąć się co prawda na paprykę żółtą z zagranicy, niemniej, są to śladowe ilości. Spowodowane jest to faktem, że w ostatnim czasie ilość tego rodzaju warzywa była nieco niższa. Na ten moment produkt zaczął dojeżdżać w nieco większych ilościach, więc w niedługim czasie importowany zamiennik powinien na dobre zniknąć z rynku. Pozostaje pytanie, czy markety również zaprzestaną sprzedaży produktu z zagranicy…


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl