yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWsparcie dla rodzin rolniczych. Kwota dofinansowania będzie znacznie niższa…

Wsparcie dla rodzin rolniczych. Kwota dofinansowania będzie znacznie niższa…

Wraz z końcem listopada upłynął termin składania wniosków o wsparcie rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 roku szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Wniosków jest jednak bardzo duża ilość, natomiast założony budżet jest zbyt niski, by pokryć zapotrzebowanie… 

Wnioski o pomoc wraz z załącznikami można było składać w biurach powiatowych Agencji, poprzez aplikację ePUAP lub nadać rejestrowaną przesyłką za pośrednictwem Poczty Polskiej do dnia 30 listopada. Tyczy się to także obowiązku dostarczenia kopii faktur lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych. Ze wstępnego podsumowania wynika, że zarejestrowano ponad 230 tys. wniosków.

Budżet programu wynosi 600 mln zł. W przypadku, gdy ze złożonych wniosków będzie wynikało, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza tę pulę środków, do obliczenia wysokości wsparcia zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Stanowi on iloraz 600 mln zł i kwoty wynikającej ze złożonych wniosków o taką pomoc.

Wsparcie wypłacane będzie na rachunek wskazany w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Dlatego istotne jest, aby dane dotyczące numeru konta były aktualne. Można je sprawdzić po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR i wybraniu z paska menu opcji „Mój profil”. Jeśli numer konta jest nieaktualny, należy niezwłocznie dokonać jego aktualizacji – zgodnie z instrukcją znajdującą się tutaj.

W ramach przypomnienia, program wiązał się niestety z wieloma przeszkodami, natomiast termin naboru był niejednokrotnie zmieniany… Głównym problemem okazała się bowiem nieprawidłowo działająca aplikacja, która nieustannie się zawieszała lub nie była w ogóle dostępna. W trakcie trwania naboru zostało również wprowadzone rozporządzenie, które wymagało od producentów dostarczenia dodatkowych dokumentów. Finalnie okazuje się jednak, że przedstawione kwestie nie były największym problemem, gdyż…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto zwrócić uwagę na ilość wniosków (+230 tys.) oraz budżet (600 mln zł), który przeznaczony jest na realizację programu. Zgodnie z warunkami wsparcia, producentom przysługuje 5 lub 10 tys. zł. Te dane świadczą niestety o tym, że pieniędzy nie wystarczy, aby wypłacić pełne świadczenia… Załóżmy bowiem, że wszystkie wnioski zostały złożone z myślą o niższej kwocie dofinansowania, czyli 5 tys. zł. Przemnażając ilość wniosków oraz wspomnianą kwotę otrzymujemy 1,15 mld zł, co przekracza założony budżet o 550 mln zł.

W tym wszystkim należy pamiętać, że wciąż pozostają Ci, którzy złożyli wnioski o wsparcie rzędu 10 tys. zł. Z tego też względu możemy podejrzewać, że zapotrzebowanie będzie znacznie wyższe, natomiast finalne świadczenia zmniejszone w dość dużym stopniu. Niewiadomą jednak pozostaje kwestia, czy wszystkie złożone wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone. Tak czy inaczej, pomoc okaże się niższa, co potwierdził w jednym ze swoich medialnych wystąpień sam Henryk Kowalczyk.

Źródło: ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl