AktualnościCzerwcowy Dzień Rzodkiewkowy w Majkowie

Czerwcowy Dzień Rzodkiewkowy w Majkowie

W dniu 2 czerwca w gospodarstwie państwa Kopeć w Majkowie-Folwarku koło Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się spotkanie dla producentów rzodkiewki. Podczas tego wydarzenia omówiono ciekawe odmiany tego gatunku, nawożenie oraz zaprezentowano pokaz przygotowania zagonów pod siew oraz siewu nasion rzodkiewki. Organizatorami były firmy Enza Zaden i Yara Poland oraz Lech Pasz. 

Firma Enza Zaden zaprezentowała kilka odmian rzodkiewki – przede wszystkim odmianę Celesta F1 oraz Helena F1 i Escala F1 oraz kilka nowości pod numerami hodowlanymi.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner
Łukasz Bogaczyk, Enza Zaden

Prowadzący spotkanie Łukasz Bogaczyk z firmy Enza Zaden zwracał uwagę, że starano się pokazać te odmiany w różnych fazach wzrostu. Można było zobaczyć te odmiany zarówno tuż po wschodach (z siewu  22 i 26 maja), jak i wyrośnięte siewki (z siewu 18 maja). Pokazane były te odmiany z siewu z 30 kwietnia – już nieco po terminie zbioru oraz z terminu oraz z 4 maja – w idealnej fazie zbiorczej. Wszystkie prezentowane odmiany cechowały się dużym wyrównaniem, kulistymi intensywnie czerwonymi zgrubieniami korzeniowymi oraz krótkimi liśćmi.

Jak informowali gospodarze spotkania w tym okresie nasiona wysiewają w rozstawie 6 x 7 cm, a wczesną wiosną – 6 x 6 cm. Głębokość siewu ustawiona jest na 1,5 cm, ale zakłada się, że po nawadnianiu gleba nieco osiądzie i ostateczna głębokość zalegania nasion w glebie to 1 cm. Jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie tego warzywa zdaniem plantatorów jest regularne nawadnianie.

Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland

Współorganizatorem czerwcowego spotkania była firma Yara Poland. Jej reprezentant Michał Wojcieszek informował, że plantatorzy z Majkowa bazują na dwóch produktach YaraMila Complex oraz YaraLiva Nitrabor.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału video:

Mimo upalnej w większości Polski niedzieli podczas spotkania w Majkowie Folwarku zwiedzanie poletek trochę utrudniał deszcz i burza.

Aleksandra Andrzejewska

Warzywa

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
supraza azot fosfor potas z powietrza obrol bakterie azotowe

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl