Czerwcowy Dzień Rzodkiewkowy w Majkowie

Czerwcowy pokaz rzodkiewki

W dniu 2 czerwca w gospodarstwie państwa Kopeć w Majkowie-Folwarku koło Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się spotkanie dla producentów rzodkiewki. Podczas tego wydarzenia omówiono ciekawe odmiany tego gatunku, nawożenie oraz zaprezentowano pokaz przygotowania zagonów pod siew oraz siewu nasion rzodkiewki. Organizatorami były firmy Enza Zaden i Yara Poland oraz Lech Pasz. 

Firma Enza Zaden zaprezentowała kilka odmian rzodkiewki – przede wszystkim odmianę Celesta F1 oraz Helena F1 i Escala F1 oraz kilka nowości pod numerami hodowlanymi.

Łukasz Bogaczyk, Enza Zaden

Prowadzący spotkanie Łukasz Bogaczyk z firmy Enza Zaden zwracał uwagę, że starano się pokazać te odmiany w różnych fazach wzrostu. Można było zobaczyć te odmiany zarówno tuż po wschodach (z siewu  22 i 26 maja), jak i wyrośnięte siewki (z siewu 18 maja). Pokazane były te odmiany z siewu z 30 kwietnia – już nieco po terminie zbioru oraz z terminu oraz z 4 maja – w idealnej fazie zbiorczej. Wszystkie prezentowane odmiany cechowały się dużym wyrównaniem, kulistymi intensywnie czerwonymi zgrubieniami korzeniowymi oraz krótkimi liśćmi.

Jak informowali gospodarze spotkania w tym okresie nasiona wysiewają w rozstawie 6 x 7 cm, a wczesną wiosną – 6 x 6 cm. Głębokość siewu ustawiona jest na 1,5 cm, ale zakłada się, że po nawadnianiu gleba nieco osiądzie i ostateczna głębokość zalegania nasion w glebie to 1 cm. Jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie tego warzywa zdaniem plantatorów jest regularne nawadnianie.

Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland

Współorganizatorem czerwcowego spotkania była firma Yara Poland. Jej reprezentant Michał Wojcieszek informował, że plantatorzy z Majkowa bazują na dwóch produktach YaraMila Complex oraz YaraLiva Nitrabor.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału video:

Mimo upalnej w większości Polski niedzieli podczas spotkania w Majkowie Folwarku zwiedzanie poletek trochę utrudniał deszcz i burza.

Aleksandra Andrzejewska

Warzywa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności