yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościO produkcji pod osłonami we Włoszakowicach

O produkcji pod osłonami we Włoszakowicach

Producenci warzyw spod Leszna uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym zorganizowanym przez firmy Yara Poland, Koppert Polska, Ogrofol, ICBpharma i Rijk Zwaan 23 stycznia br. we Włoszakowicach. Tematami wiodącymi były: nawożenie pomidorów i ogórków, odmiany na nowy sezon, a także ochrona upraw z zastosowaniem metod biologicznych.

O roli polifosforanów

Henryk Wilczyński reprezentujący firmę Yara Poland mówił o bardzo istotnym z punktu widzenia budowy i utrzymania silnego systemu korzeniowego roślin przez cały okres uprawy nawożeniu fosforem w formie polifosforanów. Prelegent przedstawił szereg korzyści płynących z zastąpienia części ortofosforanów polifosforanami – szczególnie na początku uprawy:
● silniejszy system korzeniowy,
● wolna od osadów mineralnych instalacja nawadniająca,
● lepsze zaopatrzenie roślin w wapń, w tym wierzchołkowych części roślin, w których wiązane są owoce.

Na potwierdzenie wpływu polifosforanów odżywienie roślin wapniem specjalista zaprezentował wyniki badań na zawartość wapnia w liściach pobranych z wysokości 40 cm od wierzchołka – liście z roślin uprawianych na pożywce zawierającą część fosforu w formie polifosforanowej zawierały wyraźnie więcej tego pierwiastka w porównaniu z tymi zebranymi z roślin żywionych wyłącznie ortofosforanami. Do stosowania w uprawach bezglebowych H. Wilczyński polecał dwa nawozy zawierające polifosforany – Super FK®30 oraz AntiBloc Mineral.

Ogórki i pomidory w uprawie pod osłonami

Paweł Strauchmann z firmy Rijk Zwaan mówił o kryteriach doboru odmian oraz etapach uprawy ogórków. Prelegent zaprezentował również ofertę odmianową ogórków sałatkowych i grubobrodawkowych firmy Rijk Zwaan na rozpoczynający się sezon. W pierwszej z grup polecał odmiany Media RZ F1 i Mewa RZ F1 do uprawy od połowy grudnia, Meleas RZ F1 i Medora RZ F1 do uprawy od stycznia oraz Melanesa RZ F1 i Khedira RZ F1 do nasadzeń od połowy lutego. Z kolei z odmian grubobrodawkowych do uprawy pod osłonami specjalista rekomendował mieszańce: Kybria RZ F1 (w typie multifruit – tworzy dużą liczbę zawiązków w węźle, jest bardzo plenna, owoce ciemnozielone), Cantara RZ F1 (o jasnych owocach, otwartym pokroju i krótkich pędach bocznych, nasadzenia od lutego), Lenara RZ F1 (bardzo wczesna, szybko rosnąca, o ograniczonej tendencji do tworzenia pędów bocznych) i nowość Romara RZ F1 (o wegetatywnym typie wzrostu, dobrze sprawdzającym się w przypadku uprawy „na parasol”).

P. Strauchmann polecał ponadto nową odmianę pomidora malinowego Manus RZ F1 do uprawy tunelowej w cyklu wiosennym i jesiennym lub szklarniowej, w krótkim cyklu np. po ogórkach. Wyróżnia się ona dość trwałymi, dużymi owocami (200 – 250 g) dobrej jakości – bez mikrospękań i przebarwień. Są one mięsiste i jednolicie wybarwione na typowo malinowy kolor. Szypułka jest trwała.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Paweł Strauchmann
Paweł Strauchmann

Zgodnie z naturą

Paweł Kloc informował o nowościach w ofercie firmy Koppert Polska specjalizującej się w biologicznej ochronie upraw. Prelegent zwrócił uwagę na akcesoria do zakładania taśm lepowych (ang. rollertrap): Kołowrotek ułatwiający ich rozwijanie oraz uchwyty na taśmę (na linkę do rury wegetacyjnej i na słup konstrukcyjny). Kolejną z nowości był program kontroli skośnika pomidorowego w szklarniach obejmujący: m.in. stosowanie feromonów Pherodis w koreczkach (4-6 tygodni działania) lub w strzykawce (8-12 tygodni działania). Specjalista informował ponadto o nowych wodoodpornych saszetkach Swirski UltiMite do zwalczania mączlika i wciornastków w uprawie ogórków. Producentom pomidorów polecał z kolei zarejestrowaną od niedawna w Polsce szczepionkę na wirusa mozaiki pepino V10.

Uczestnicy spotkania we Włoszakowicach
Uczestnicy spotkania we Włoszakowicach

Wojciech Rybiński z firmy ICBpharma przypomniał ogrodnikom z okolic Włoszakowic o możliwościach stosowania i mechanizmie działania insektycydu SilTAC EC do zwalczania przędziorków, mszyc, mączlików i ograniczania liczebności wciornastków w uprawach warzyw pod osłonami. Środek działa fizycznie, nie zawiera substancji aktywnej, dlatego nie występują pozostałości tych związków na zbieranych warzywach. Produkt zarejestrowany jest również do stosowania w uprawach sadowniczych, jagodowych, roślin ozdobnych oraz warzyw w gruncie. W. Rybiński prezentował także Biopolin – nowy produkt w ofercie firmy ICBpharma przeznaczony do wabienia zapylaczy do roślin w fazie kwitnienia. Stosuje się go w formie oprysku, powodując że kwiaty są chętniej i częściej odwiedzane przez owady zapylające.

Organizatorzy spotkania we Włoszakowicach

Więcej informacji ze spotkania we Włoszakowicach można przeczytać w najbliższych wydaniach czasopisma “Szklarnie Tunele Osłony”. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl

Tekst i fot. Aleksandra-Czerwińska-Nowak

Szklarnie Tunele Osłony

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl