Stan plantacji cebuli z siewu i aktualne zagrożenia

CEBULA Z SIEWU  obecnie znajduje się w fazie szpilkowania (główki) / wczesna flaga.  Deficyt opadów miejscami przeszkadza we wschodach, ale nie chwastom. Ze względu na fazę  fenologiczną, w której znajduje się obecnie cebula nie zaleca się wykonywania zabiegów herbicydowych.

Jak podają specjaliści firmy PROCAM obserwowany jest obecnie początek nalotu I wiosennego pokolenia muchówek śmietki cebulanki. Przyjęło się, że muchówki śmietki cebulanki rozpoczynają naloty, kiedy cebula osiąga fazę 2-4 liści. Jednak już teraz należy monitorować plantacje i obserwować, czy w okolicy wschodzących roślin nie ma jaj śmietki cebulanki. We wczesnym okresie BBCH 11-13 jedna larwa jest w stanie zniszczyć kilka roślin.  

W przypadku wcześniejszego zabezpieczenia rośliny skutecznym rozwiązaniem jest połączenie pyretroidu Karate Zeon 050 CS w dawce 0,12 l/ha + 100 g Delia Stop, przy wyższych temperaturach stosować należy środki na bazie acetamiprydu. Dodatek biologicznego produktu Delia Stop ma za zadanie stworzyć wokół rośliny i systemu korzeniowego nieatrakcyjnego środowisko do żerowania śmietki. Najlepszym rozwiązaniem w zwalczaniu śmietki cebulanki jest Benevia 100 OD, której substancja aktywną jest cyjanotraniliprol. Ze względu jednak na koszt zabiegu, mechanizm działania i szerokie spektrum zwalczanych szkodników lepiej jest zostawić to rozwiązanie do momentu, gdy będziemy mieli pierwsze oznaki występowania wciornastków.

źródło: PROCAM

 

Related Posts

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności