yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

 • sketch agrosimex ochrona
 • pantoea agrosimex intermag

 • prevAm Biocont reklama
 • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
PolecaneDobór odmiany ogórka do typu produkcji

Dobór odmiany ogórka do typu produkcji

O tym, czym się kierować, wybierając odmianę ogórka szklarniowego do produkcji, mówił Wojciech Wasiak  z firmy Rijk Zwaan podczas konferencji zorganizowanej w ramach Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbyły się w styczniu w Nadarzynie.

Jak przekazał specjalista, wytypowanie odmiany do uprawy jest pierwszym elementem zapewniającym potencjał do osiągnięcia końcowego sukcesu w produkcji. Nie jest jednak jego gwarantem, ponieważ na udaną produkcję składa się wiele innych czynników uprawowych, a także niezależny od człowieka przebieg warunków pogodowych.

Fot. 1. Wojciech Wasiak przekazał
informacje o tym, jakie aspekty
uwzględnić wybierając odmianę ogórka
do uprawy

Przy wyborze odmiany warto przeanalizować i wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • wymagania odbiorcy;
 • typ i wysokość obiektu produkcyjnego;
 • sposób prowadzenia roślin;
 • termin sadzenia;
 • czy uprawa będzie standardowa, czy doświetlana (HPS/LED);
 • potencjał gospodarstwa względem siły roboczej;
 • wiedzę i doświadczenie ogrodnika.

Celem ogrodnika jest wyprodukowanie owoców, które będzie można sprzedać w najkorzystniejszej cenie. Rozważając wybór odmiany, należy więc wziąć pod uwagę wymagania odbiorców dotyczące takich cech owoców, jak: długość i średnica (ogórki długie, midi – fot. 2, mini, koktajlowe), masa, występowanie brodawek, jakość wewnętrzna, smak (zawartość cukrów wyrażona w skali Brix), trwałość pozbiorcza, sposób pakowania (plastikowe skrzynki, kartony, worki foliowe, opakowania jednostkowe).

Ważną rolę w wyborze właściwej odmiany odgrywa termin sadzenia. Ogórki źle reagują na niedobór światła, nie wszystkie odmiany nadają się więc do nasadzeń wczesnowiosennych i jesiennych (tabela).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dobór odmiany ogórka szklarniowego do  terminu sadzenia:

Z terminem sadzenia wiąże się również rodzaj obiektu, jakim dysponuje gospodarstwo. Szklarnia, w której planowana jest produkcja z najwcześniejszych terminów, powinna charakteryzować się dużą transmisją światła zewnętrznego w okresie jego niedoborów i odpowiednią wysokością. Charakter wzrostu niektórych odmian, np. wielkość roślin, długość międzywęźli, wyklucza ich uprawę w obiektach niskich. Często uzyskanie wysokich plonów determinuje także techniczne wyposażenie szklarni, m.in. możliwość dokarmiania roślin dwutlenkiem węgla oraz utrzymania odpowiedniej temperatury podłoża (20–24°C).

Przy wyborze odmiany istotne znaczenie mają ponadto technologia uprawy i sposób prowadzenia roślin (fot. 3). Ogórki mogą być uprawiane na podwieszanych rynnach, na matach z wełny mineralnej ułożonych na podłożu obiektu uprawowego bądź w innych podłożach. Produkcja może być prowadzona z doświetlaniem asymilacyjnym, z zastosowaniem tradycyjnych lamp sodowych (HPS; fot. 4) lub międzyrzędowego oświetlenia LED.

Fot. 3. Rośliny prowadzone na jeden pęd z opuszczaniem

 

Fot. 4. Uprawa z doświetlaniem asymilacyjnym lampami sodowymi

System prowadzenia roślin powinien być dopasowany do cech odmiany. Kreacje o silnym wigorze mogą być uprawiane zarówno metodą „na parasol”, jak i w systemie wysokiego drutu. Z kolei odmiany typowo generatywne nie sprawdzają się w tym drugim systemie. W systemach wysokiego drutu oraz z opuszczaniem uprawia się przede wszystkim odmiany wytwarzające 1 owoc w węźle. Z kolei mieszańce tworzące w węzłach po 1 lub po kilka owoców (w typie multifruit), można uprawiać w systemie wysokiego drutu lub „na parasol”.

Sposób prowadzenia roślin jest także pośrednio skorelowany z pozostałymi czynnikami produkcji, tj. technologią i terminem uprawy oraz rodzajem obiektu.

Niektóre odmiany wymagają większego nakładu pracy na pielęgnację roślin niż inne. Jest to związane m.in. z wigorem roślin i poziomem ich regeneracji. Wpływa na to również zagęszczenie, w jakim uprawiane są rośliny.

Znajomość odmian i specyfiki ich produkcji, a także umiejętności, wiedza oraz doświadczenie ogrodnika są często niedocenianymi elementami, które mogą determinować wybór odmiany. – Wśród producentów panuje powszechny pogląd, że są odmiany łatwiejsze i trudniejsze w produkcji. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Odmiany „łatwe”, sadzone latem, czasami przynoszą satysfakcję finansową, a uprawa w tym czasie jest bardzo prosta. Sztuką jest wyprodukować ogórki w okresie, kiedy innym się to nie udaje i ceny sprzedaży są znacznie wyższe. Wymaga to wiedzy i doświadczenia. Przy doborze odmiany zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pozwoli optymalnie dobrać odmianę i ustrzec się błędu już na początku produkcji – podsumował W. Wasiak.

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł został opublikowany w numerze 4/2017 “Hasła Ogrodniczego”

Anna Maciejuk
Anna Maciejuk
Absolwentka wydziału ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2003 roku pracowała na stanowisku redaktora w wydawnictwie ogrodniczym, od 2007 roku – w firmie Plantpress Sp. z o.o. Aktualnie jest redaktorem prowadzącym działu warzywniczego w „Haśle Ogrodniczym”.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl