yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościNiemcy wycofują z półek sklepowych tureckie pomidory

Niemcy wycofują z półek sklepowych tureckie pomidory

W ostatnich dniach marca w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach pojawił się komunikat tyczący się tureckich pomidorów. Komunikat ten został wydany przez władze Niemiec. Jak się okazuje, importowany towar zawierał znaczące ilości pozostałości…

Niemieckie władze w dniu 29 marca 2023 roku wydały komunikat, poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach, tyczący się tureckich pomidorów. Importowane warzywo zawierało bowiem znaczącą ilość pozostałości substancji, która jest niedozwolona na terenie Unii Europejskiej.

Tym samym, kraj zrezygnował z kontaktów z dotychczasowymi odbiorcami i zarazem nakazał wycofanie z rynku partii pomidorów, które zostały sprowadzone w ramach zawartej z nimi umowy handlowej. Zostało ponadto wydane ostrzeżenie w stronę konsumentów, gdyż produkt mógł trafić na sklepowe półki.

Czego tyczy się komunikat? Wykryta w tureckich pomidorach substancja to chlorotalonil. Jej maksymalny poziom, który jest dopuszczalny w Unii Europejskiej, oscyluje na poziomie 0,01 mg/kg – ppm, natomiast przeprowadzona kontrola wykazała, że w importowanym warzywie znajduje się 0,21 mg/kg – ppm. Stan ryzyka został określony jako „poważny”.

Wprawdzie opisywana sytuacja nie tyczy się bezpośrednio Polski, jednak warto mieć na uwadze, że tureckie pomidory są sprowadzane na krajowy rynek w dość dużych ilościach. W krajach spoza Unii Europejskiej nie występują natomiast tak rygorystyczne normy odnośnie stosowania poszczególnych środków ochrony roślin…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Odchodząc od zagrożeń, które wiążą się ze stosowaniem wspomnianego środka… Niezwykle trudne lub nawet niemożliwe jest skontrolowanie wszystkich partii warzyw czy innych produktów, które pochodzą z zagranicy, szczególnie z krajów spoza Unii Europejskiej. Widzimy to chociażby na przykładzie importu zboża z Ukrainy.

Warto więc mieć to na uwadze zastanawiając się nad tym, czy wybrać tańszy produkt z zagranicy, czy produkt wysokiej jakości od krajowych producentów.

Źródło: webgate.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl