• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
GaleriaSiedem odmian marchwi na polu

Siedem odmian marchwi na polu

W październiku w Kromolicach w gminie Kórnik w Wielkopolsce w gospodarstwie Adama Obiegałki firma Hazera oceniała wzrost i plonowanie siedmiu odmian marchwi.

Jak informował właściciel pola nasiona marchwi wysiano 2 maja siewnikiem marki Monosem na redlinach w zagęszczeniu 2,5 cm w rzędzie i 8 cm między rzędami. Warunki do wschodów były dość dobre, bo poprzedziły je opady deszczu, ale potem w trakcie sezonu panowała susza i wysoka temperatura, która ograniczała wzrost roślin. Konieczne było kilkakrotne nawadnianie za pomocą deszczowni szpulowej Bauer wyposażonej w belkę zraszającą.

Adam Obiegałka od lat zajmuje się uprawą marchwi

Spośród odmian na polu dobrze plonowała nowa odmiana Polydor F1, z hodowli HM. Clause (od tego roku nasiona tej firmy w Polsce dystrybuowane są przez firmę Hazera). Odmiana Polydor F1 tworzy wyrównane, gładkie korzenie odpowiednie zwłaszcza na świeży rynek. Nadaje się do przechowywania i nie ma tendencji do pękania w trakcie zbioru, czy przygotowania do sprzedaży. Ponadto na polu były również znane z oferty firmy Hazera: Speedo F1 (90–100 dni wegetacji), Melodio F1 (130–140 dni wegetacji), Octavo F1 (120–130 dni wegetacji), Soprano F1 (110–120 dni wegetacji), Subito F1 (ok. 110 dni wegetacji) oraz Extremo F1 (120–130 dni wegetacji).

Odmiany marchwi uprawiane na polu Adama Obiegałki

Adam Obiegałka, rozpoczął kilkanaście lat temu uprawę marchwi, wysiewając odmiany z oferty Hazera i przekonał się, że dobrze sprawdzają się na jego polach. Ceni je przede wszystkim za plenność, zdrowotność i wysoki udział plonu handlowego w plonie ogólnym. Marchew zbierana jest kombajnem Dewulf.

Zbiór marchwi w gospodarstwie w Kromolicach kombajnem Dewulf

W trakcie wegetacji marchew była dokarmiana dolistnie nawozami z polskiej firmy Vigor. Jak informował reprezentant tej firmy – Andrzej Kobiela zastosowano przede wszystkim nawozy o zrównoważonym składzie w celu stymulowania wzrostu roślin. Aplikowano też produkty o podwyższonej zawartości fosforu oraz potasu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Andrzej Kobiela z firmy Vigor radził jak dolistnie dokarmiać marchew

Warunki panujące w mijającym sezonie wegetacyjnym nie były korzystne dla wzrostu i rozwoju roślin. Susza i wysokie temperatury ograniczały wzrost marchwi, dlatego zastosowano środek biostymulujący, produkty zawierające mikroskładniki oraz nawóz zawierający wapń i bor – FertiNA ACTICAL. 3 tygodnie po wschodach marchwi zastosowano biostymulator – FertiLIQ BIO. Gdy marchew miała 6–8 liści właściwych stosowano nawóz zrównoważony – FertiNA 20-20-20, a w trakcie wzrostu korzeni na grubość – FertiNA 10-4-38. Aplikowano także produkt zawierający mikroskładniki – FertiNA Micro Total. Nasiona warzyw i nawozy plantator z Kromolic kupuje w firmie Agromix.

Aleksandra Andrzejewska

 

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl