yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościIle pieniędzy trafiło do rolników w 2023 roku? ARiMR: To rekordowa kwota

Ile pieniędzy trafiło do rolników w 2023 roku? ARiMR: To rekordowa kwota

W 2023 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła blisko 33 mld zł. To kwota przekazana w postaci m.in. płatności bezpośrednich, dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i pomocy krajowej.

Ten rok był wyjątkowy

– Ten rok był wyjątkowy – zaznacza na wstępie ARiMR. Rozpoczęła się bowiem nowa unijna perspektywa finansowa, ale wciąż realizowane jest wsparcie z poprzedniej. Agencja uruchomiła też działania, których wcześniej nie było, a zostały wprowadzone w związku z trudną sytuacją na rynku rolnym spowodowaną wojną na Ukrainie.

Było również wdrażane wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W sumie w 2023 roku ARiMR obsługiwała ok. 200 programów pomocowych, przyjęto ponad 3,3 mln wniosków. W ciągu minionych 12 miesięcy do beneficjentów działań Agencji trafiło blisko 33 mld zł. – To rekordowa kwota – w 2022 roku wypłacono niemal 32 mld zł, a w 2021 roku 25,5 mld zł – podkreśla ARiMR w komunikacie.

Co stanowi największą część przekazanych funduszy?

Tradycyjnie największą część przekazanych w trakcie kończącego się roku funduszy stanowią płatności bezpośrednie – 13,97 mld zł to suma środków przekazanych rolnikom od 1 stycznia 2023 r. w ramach dwóch kampanii (2022 i 2023). Z budżetu unijnego pochodzi oprócz tego: 8,92 mld zł, które trafiło do rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w ramach dofinansowania z PROW 2014-2020; ponad 1,22 mld zł z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i 0,59 mld zł – Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” 2014-2020.

Znaczący udział w puli zrealizowanych przelewów mają w tym roku wypłaty z tytułu pomocy krajowej, które wyniosły 8,14 mld zł. To z tych środków finansowana była większość naborów skierowanych do poszkodowanych przez skutki trwającej wojny producentów rolnych i przedsiębiorców.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl